Tagi: ,

Agresywna finansjera

Europa jest w stanie permanentnej wojny, nie zbrojnej, ale ekonomicznej. Doświadczenia II wojny światowej wyraźnie pokazały międzynarodowej finansjerze, że do zapanowania nad światem nie tędy droga. Wyciągnęła ona wnioski z lekcji historii i obecnie zamiast generować zbrojne konflikty, chociaż i to jej się zdarza (patrz Afganistan, czy Irak), prowadzi permanentną wojnę ekonomiczną.

Ponadnarodowa finansjera postawiła sobie za zadanie rozbicie państw narodowych i realizuje ten cel na wszystkie możliwe sposoby z zadziwiającą wprost konsekwencją. W innych bowiem kategoriach nie sposób postrzegać prawa wolnego obrotu ziemią wewnątrz Unii Europejskiej, prób wyprzedaży wysp greckich, czy pomysłów Ligii Północnej sprzedaży południowej części Włoch (nabywcą mieli by być Rosjanie). Jednym ze skuteczniejszych tego narzędzi jest zachęcanie krajów do zadłużania się i chętne udzielanie pożyczek przy jednoczesnym pilnowaniu (głównie poprzez tzw. doradców ekonomicznych lub ludzi wpływu), aby te pieniądze nie zostały spożytkowane we właściwy, tj. przynoszący zysk sposób. Za udzielenie pożyczek oraz częściowe umorzenie zadłużenia finansjera domaga się przywilejów.

Na wywołaniu kryzysu też można zarobić


Tagi:                                    

XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę

24 czerwca 2012 roku już po raz trzydziesty Polacy zrzeszeni w cechach, spółdzielniach czy izbach rzemieślniczych pojadą na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rzemiosła na Jasną Górę.

W tym roku uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym mistrzom i ich uczniom odbędą się na Szczycie Jasnogórskim, tuż przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Z powodu prac modernizacyjnych, organizatorzy zrezygnowali z przemarszu. Nowością w obchodach będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. Po raz pierwszy na pielgrzymce zagości Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Ponadto wystąpi górniczy zespół wystawiony przez Katowicki Holding Węglowy S.A. Wszystkich rzemieślników gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej pielgrzymce, jest to bowiem czas wyjątkowy, gdzie całe środowisko może się spotkać, wymienić doświadczeniami, a przede wszystkim zjednoczyć się. Program Pielgrzymki przedstawia się następująco: 9:45 Zbiórka uczestników pielgrzymki (Aleja Henryka Sienkiewicza, przed Szczytem Jasnogórskim) 10:00 Wprowadzenie Starszyzny Cechowej oraz Pocztów Sztandarowych przez Ojca Jana Golonkę 10:30 Uhonorowanie mistrzów rzemiosła oraz uczniów (na Szczycie Jasnogórskim) 11:05 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Bł. Jana Pawła II 11:15 Msza Święta koncelebrowana przez Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca – Metropolitę Katowickiego 13:15 Przejście ze sztandarami przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.


Tagi: , , , ,

Marsz dla życia i rodziny w Radomiu

Radom będzie jednym z 45 miast w Polsce, w którym odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny. W programie imprezy zaplanowanej na 3 czerwca jest także festyn z udziałem Tomka Kamińskiego. Ideę marszu organizatorzy przedstawili podczas konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w Kurii Biskupiej w Radomiu.

Jeden z organizatorów, Robert Dominiczak, animator diecezjalny Rodzin Nazaretańskich podkreślił, że sytuacja rodzin jest często niesprawiedliwie oceniana. Dlatego rodziny potrzebują wsparcia, także medialnego. - Marsz ma być okazją do zamanifestowania przywiązania do wartości rodzinnych. Będzie to także apel do władz o stworzenie przyjaznej atmosfery wokół rodzin, nie umniejszania ich znaczenia – mówił.

Zapraszamy wszystkich, dla których życie i rodziną stanowią wielką wartość, niezależnie od poglądów politycznych i przekonań. Dla nas, żyjących Ewangelią, udział w tym marszu jest chrześcijańskim i obywatelskim obowiązkiem. Przyjdź z rodziną i przyjaciółmi. Poinformuj o tym wydarzeniu wszystkich znajomych, by nikogo z nas nie zabrakło. Obecność tam jest ewangelicznym świadectwem! Tak zachęcał dyrektor wydziału duszpasterskiego radomskiej kurii ks. Piotr Walkiewicz


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego w liturgii Kościoła, uobecniony był dzień, w którym na apostołów zgromadzonych w Wieczerniku zstąpił Duch Święty. Duch Boży, posłany przez Ojca i Syna, który był obecny przy stwarzaniu świata, który był natchnieniem dla proroków. To On wyznaczał trasę wędrówek apostołom, a dziś prowadzi Kościół w złożoności czasów i odnawia wciąż cud pierwszej Pięćdziesiątnicy.

Podobnie jak kiedyś apostołowie, tak teraz my gromadzimy się w kościołach, współczesnych wieczernikach gdzie powtarza się cud zesłania Ducha Świętego. Po to abyśmy stawali się świątyniami Ducha Świętego i dali się Mu porwać, dla głoszenia naszym życiem wielkich dzieł Bożych.

O Dziełach Bożych powstających się w trudzie misyjnej pracy, mówił w czasie kazań, ks Tadeusz Kraska, pracujący na co dzień w Kamerunie w diecezji Yokadouma. Misjonarz podziękował za pomoc szydłowieckich parafian dla parafian z jego parafii Yenga w Kamerunie. Ksiądz Kraska gościł już w naszej parafii dwukrotnie: w 2004 roku i 2006 roku. I tym razenm wierni parafii św. Zygmunta okazali ofiarność i pomoc dla katolików z Kamerunu i dobre słowo dla ks Tadeusza - misjonarza w dalekim kraju.


Tagi: ,

Zaproszenie na Wesele wesel do Krakowa

Polska ma w Unii Europejskiej jeden z najniższych poziomów spożycia alkoholu. To ogromna szansa społeczna, gospodarcza i przede wszystkim religijna na przyszłość. Ten stan trzeba utrzymać i rozbudować. Jednakże potrzeba do tego świadectw i świadków radosnych doznań, jakie daje trzeźwy styl życia. Takim świadectwem i konwentem świadków jest XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, na które kierujemy do zainteresowanych serdeczne zaproszenie do Krakowa w dniach 2-5.8.2012.

Z drugiej strony jest to niewątpliwie miara sukcesu duszpasterstwa trzeźwości w Polsce. Ta praca zaczęła się już ponad pół wieku temu od Wytycznych Episkopatu Polski odnośnie kościelnej działalności trzeźwościowej. Tak więc już pół wieku temu uczono podczas kursów przedmałżeńskich, że każde kochające swe potomstwo małżeństwo winno zachować całkowitą abstynencję od alkoholu w następujących okresach swego życia małżeńskiego: przed poczęciem dziecka, w stanie błogosławionym żony, w okresie wychowywania dzieci. Stąd oczywista konieczność wesel bezalkoholowych. Dlatego też we wspomnianych wytycznych Księżą Biskupi postanowili udzielać specjalnego błogosławieństwa każdej parze, która się na takie wesele zdecyduje.

"Wesele bezalkoholowe? U nas w kraju? To niemożliwe" mówią mi niemieccy koledzy. U nich chyba nie, ale u nas są ich tysiące. "Twarda to mowa, któż może jej słuchać" mówią i dziś niektórzy Chrystusowi, który piekielną karą groził tym, którzy pić będą z pijakami. Ale jak wtedy, tak i dziś są tacy, którzy tej mowy słuchają. I dobrze na tym wychodzą, bo Chrystusowe jarzmo lekkim jest. Cóż można robić na weselu, jeśli nie leżeć na stole lub spać pod stołem? Wesela bezalkoholowe pokazują, że można owszem robić coś innego. Można przetańczyć całą noc, nagadać się z krewnymi i znajomymi za wszystkie czasy, pośpiewać, pośmiać się, powspominać. Złamanie pewnego wszechobecnego mitu powoduje, że goście na bezalkoholowym weselu są zaszokowani - już świta, orkiestra zmęczona, a oni jeszcze by tańczyli. Małżonkowie, którzy odważyli się mieć bezalkoholowe wesele, mówią, że warto było. Ten czar owych chwil przywołują doroczne spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.


Tagi: ,

Maryjo, Matko Ostrobramska - módl się za nami!

Z takim wołaniem, 19 maja o godzinie 8.00 sprzed Kościoła pw. Św. Zygmunta w Szydłowcu wyruszyła liczna grupa parafian do skarżyskiego Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

W pieszej wędrówce wzięli udział dzieci, młodzież, całe rodziny, osoby indywidualne a także trzech księży z parafii Szydłowiec: ks. Andrzej Kania, ks. Witold Witasek, ks. Krzysztof Nowosielski. Pielgrzymi wyruszyli trasą w stronę Majdowa, tuż przed wsią skręcili w lewo i drogą pożarową doszli do pomnika partyzantów, następnie obok kościoła w Skarżysku Książęcym i przez las do Ostrej Bramy.

Na zakończenie pierwszej pieszej pielgrzymki z Szydłowca do Ostrej Bramy, odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana przez wszystkich księży parafii szydłowieckiej oraz ks. prałata Jerzego Karbownika. Pielgrzymi byli bardzo zadowoleni z pielgrzymowania, choć przyznawli, że tempo marszu było znacznie szybsze, od tego na Pielgrzymce na Jasną Górę.


Tagi: ,

Najlepsze życzenia dla Kochanej Mamy

Dzień Matki – święto dziś obchodzone jest wyrazem szacunku dla wszystkich matek. W tym dniu dzieci składają własnym Matkom laurki, kwiaty oraz różnego rodzaju prezenty. To są znaki szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Wszystkim Mamom zaglądającym na tę domową stronę składamy moc serdecznych życzeń. Szczególnie życzymy wdzięczności i miłości od ukochanych dzieci.


"Antologia polskiej poezji tożsamościowej" - pierwsza taka książka od 1945 roku.

Poczas okupacji kraju i upadku wartości, jedynie kultura tożsamościowa budzi i ożywia Duszę Narodu, który dzięki temu odzyskuje wolność – powiedział Tomasz J. Kostyła, z którego inicjatywy na rynku wydawniczym ukazała się „Antologia polskiej poezji tożsamościowej”. Poeta w wywiadzie dla Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy podkreślił, że „Sztuka polska odzwierciedla naszą Duszę i w zależności od jej stanu albo ją usypia albo ożywia”. Dlatego - zdaniem Kostyły- zamach na sztukę polską jest zamachem na rodzimą tożsamość.

KSD: Twojej inicjatywy na rynku ukazała się „Antologia polskiej poezji tożsamościowej”. Jest to pierwsza taka publikacja po 1945 roku. Zanim porozmawiamy o Antologii 2012 wyjaśnij Czytelnikom skąd czerpie współczesne wydanie swoje źródła?

T.J.K.: ANTOLOGIA jest przede wszystkim otwarciem się myśli narodowej na kulture polską, która po 1945 roku stała się nieobecna. Mówimy o kulturze tożsamościowej, a więc osadzonej w pewnych kanonach religijnych, etnicznych, geograficznych oraz politycznych. Antologia jest nawiązaniem do dorobku „Sztuki i Narodu”, ponieważ optyka ideowa środowiska skupionego wokół tego pisma, jest dla mnie jak i dla autorów wierszy, bardzo bliska.


Tagi:

Ważą się losy Polski, a media milczą!

Młodzież organizuje Strajk Szkolny. Ludzie, którzy 30 lat temu walczyli o wolną Polskę dzisiaj głodują. Oświatowa „Solidarność” cały czas przygotowuje różnego rodzaju protesty, zarówno lokalne jak i krajowe – a media milczą! Jednak broniący polskiej oświaty zapewniają: duch walki rośnie. Żądają m.in. wycofania się resortu edukacji z reformy nauczania, która ogranicza naukę historii.

Czego nie udało się przez parę wieków okupantom, teraz udaje się polskiemu rządowi – można było usłyszeć na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej 17 maja, podczas konferencji prasowej z udziałem trzech środowisk walczących o polską szkołę. Głos zabrali m.in.: Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Grzegorz Wysocki, reprezentujący głodujących działaczy NZS i „Solidarność” lat 80. oraz Robert Winnicki, koordynator krajowy Strajku Szkolnego. W trakcie konferencji podsumowano m.in. kilkudniową akcję na dziedzińcu ministerstwa. W poniedziałek, 14 maja rozpoczął się tam protest młodzieży organizującej akcję Strajk Szkolny i uczestników głodówek w obronie polskiej oświaty. Kogo zabrakło na spotkaniu z dziennikarzami? Samych dziennikarzy! Była ich dosłownie garstka. Usłużne władzy media zgodnie milczą, a tymczasem na dziedzińcu MEN ważą się losy Polski.

Ryszard Proksa, przewodniczący Oświatowej „Solidarności” przyznał, że obrona polskiej szkoły to sprawa ogólnonarodowa. „Walczymy nie tylko o oświatę jako taką, ale przede wszystkim o jej jakość, która dramatycznie spadła” – zaznaczył. Związkowiec przestrzega, że grozi nam całkowite wynarodowienie. - Podkreślamy rolę historii i języka polskiego, ale pamiętajmy też, że Konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi przynajmniej kanon wykształcenia ogólnego. Teraz praktycznie tego kanonu nie ma – zauważył Proksa. Podkreślił, że młody człowiek podejmując tak wcześnie specjalizację – jeśli chodzi o kierunki uczenia się – będzie mniej mobilny społecznie. Zdaniem przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” grozi to zarówno tym, że politycy będą mogli łatwiej manipulować takim człowiekiem, jak i kiepską pozycją na rynku pracy w Europie.


Tagi: ,

Ze Stanów do Polski..

Kazimierz Dejna (1947-1989) piłkarz Legii i polskiej reprezentacji z drużyny Orłów Kazimierza Górskiego, wróci na polską ziemię. W Warszawie przed Stadionem Narodowym 6 czerwca, zostanie odsłonięty jego pomnik. Wcześniej 27 czerwca urna z prochami piłkarza przyleci z San Diego, w Stanach Zjednoczonych do Polski.

Prochy Deyny 6 czerwca będą uroczyście pochowane w Alei Zasłużonych, na Powązkach. To dzień rocznicy wielkiego zwycięstwa polskiej reprezentacji nad Anglią. Serca kibiców się radują, że wielki piłkarz spocznie wreszcie, po latach „tułaczki” na polskiej ziemi.

Kazimierz Deyna „Kaka” zagrał w reprezentacji Polski 102 mecze i zdobył 45 goli. Według Tygodnika „Piłka Nożna” był najlepszym polskim piłkarzem XX wieku. Jego dzieciństwo i młodość związane były ze Starogardem Gdańskim gdzie się urodził, uczęszczał do szkół i zdobywał podstawy edukacji piłkarskiej. Z nieistniejącego już dzisiaj klubu Włókniarz Starogard Gdański trafił najpierw do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a później do reprezentacji Polski juniorów. Stąd wyruszył na podbój piłkarskiego świata, początkowo (na krótko) do Łodzi, później na kilkanaście lat do Warszawy, do Manchesteru, by u schyłku piłkarskiej kariery osiąść w San Diego. W jego piłkarskiej historii znaleźć można kluby futbolowe z trzech federacji: Włókniarz Starogard Gdański, Łódzki Klub Sportowy, Legia Warszawa (Polska), Manchester City (Anglia), San Diego Sockers (USA). W Ameryce zginął w wypadku samochodowym, na międzystanowej drodze nr 15 w San Diego, w drodze powrotnej do domu. Pochowany został na El Camino Memorial Park, San Diego w stanie Kalifornia. Przeżył niewiele ponad czterdzieści lat, z czego ponad trzy czwarte związane było z piłką nożną.


Tagi:

Terror w Chlewiskach?

Nieznaną substancję, ktoś zostawił na klatce schodowej pod wykładziną podłogową Urzędu Gminy w Chlewiskach. Strażacy, którzy weszli do środka znaleźli rozgniecioną fiolkę. Badane jest, co w niej było. Wszystko zaczęło się przed godziną 11. W Urzędzie Gminy w Chlewiskach błyskawicznie rozniósł się silny zapach nieznanego pochodzenia. Pierwsze skojarzenia było takie, że ktoś rozpylił w budynku gaz.

Pracownicy uciekli na zewnątrz. Wezwano też straż pożarną. Na miejsce pojechali ratownicy z Szydłowca oraz samochód rozpoznania chemicznego z Radomia.

Strażacy weszli do urzędu w aparatach tlenowych - mówi Bartłomiej Wilczyński, z szydłowieckiej straży pożarnej i wietrzyli budynek. Jeszcze nie wiadomo, co to była za substancja – mówi Krzysztof Banaszek, komendant powiatowy straży pożarnej w Szydłowcu. Czekamy na chematograf z Warszawy. Urządzenie to może pomóc w ustaleniu, co środek chemiczny był w fiolce.


Tagi: , , ,

Teatr i profilaktyka

Realizowany w ramach programu „Profilaktyka a TY”, IV Przegląd Małych Form Teatralnych zgromadził dziś na sali widowiskowej Zespołu Szkół im KOP 7 zespołów teatralnych z powiatu szydłowieckiego oraz szereg ważnych gości. Przybyli między innymi: twórca programu insp. Grzegorz Jach., Zastępca komendanta wojewódzkiego policji na Mazowszu mł. Inspektor Marek Świszcz przedstawiciele władz samorządowych ze starostą Włodzimierzem Górlickim, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujący ze Szkołą.

Gości powitała wicedyrektor Anna Gwarek i uczniowie mundurowych klas pierwszych: Emil Zając i Robert Kogut. Oficjalnie imprezę otworzył autor PaT-u insp. G. Jach, zachęcił młodzież do aktywnego działania, do odważnego i twórczego przeżywania młodości, w czasie, której niestety jest wiele zagrożeń, którym trzeba umieć się przeciwstawić. Takiej postawy uczy PaT, tworząc przy tym ogólnopolską społeczność promującą wśród młodzieży modę na życie bez nałogów

W teatralno-profilaktycznym współzawodnictwie uczestniczyło 7 zespołów: PG nr 2 z Szydłowca, PG z Jastrzębia, PG z Mirowa, PG nr 1 z Szydłowca, PG z Orońska, PG z Majdowa i Zespół Szkół im. KOP z Szydłowca. Zwycięzcą okazał się Zespół z PG nr 2 w Szydłowcu, który zaprezentował moralitet „I czas się zatrzymał”. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Mirowa, a trzecie z Majdowa. Wyróżnienie przyznano zespołowi teatralnemu z ZS im. KOP. Wręczenia nagród dokonali: starosta Włodzimierz Górlicki, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski, komendant KPP w Szydłowcu nadkomisarz Jarosław Popczyński i Maria Michajłow dyrektor Zespołu Szkół im. KOP. Zwycięski Zespół teatralny zakwalifikowany został do udziału w przystanku PaT.


Oświadczenie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Od 20 lat mamy do czynienia z wciąż ponawianymi próbami zakłamywania biografii Lecha Wałęsy, a w konsekwencji również i polskiej historii. W tym destrukcyjnym dziele, niestety, uczestniczą również sądy. Wydają one wyroki sprzeczne z udokumentowaną wiedzą historyczną.

Ofiarą tak pojętej „prawdy sądowej” stał się m.in. Krzysztof Wyszkowski.

Chcąc przerwać ten proces destrukcji polskiego życia publicznego, my, niżej podpisani – po zapoznaniu się z opracowaniami badawczymi oraz zawartymi w nich dokumentami historycznymi, których prawdziwość nie została podważona przez żadne poważne publikacje naukowe – stwierdzamy, iż według aktualnego stanu wiedzy:


Strażacy świętowali na Rynku

W piątkowe popołudnie 18 maja na Rynku Wielkim zgromadzili sie licznie strażacy aby świętować Jubileusz 20 lat Państwowej Straży Pożarnej na terenie powiatu szydłowieckiego i związany ze wspomnieniem św. Floriana Dzień Strażaka”. Jubileuszowe uroczystości odbyły się na Rynku Wielkim w Szydłowcu.

Rocznicowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez dziekana kapelana Powiatowego Strażaków ks. Adama Radzimirskiego, w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu. Jednym z głównych punktów tegorocznej uroczystości było poświęcenie i przekazanie sztandaru dla Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szydłowcu. Sztandar z rąk Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego oraz Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego odebrał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szydłowcu Aleksy Sasin. W imieniu Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru sztandar wręczał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Gula.

Podczas Święta oficjalnie przekazany i poświęcony został samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/32 dla Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Szydłowcu. Akta przekazania oraz kluczyki wręczali: Mazowiecki Komendant Wojewódzki – nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Agnieszka Górska, Starosta Szydłowiecki – Włodzimierz Górlicki, Dyrektor WFOŚiGW w Radomiu – Bogusława Sołśnia oraz Komendant Powiatowy PSP w Szydłowcu - mł. bryg. Krzysztof Banaszek. Następnie wręczono awanse, odznaczenia i wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym (strażakom i osobom cywilnym): stopień strasznego kapitana otrzymał kpt. Bartłomiej Wilczyński s. Mirosława; stopień kapitana otrzymał mł. kpt. Jacek Zdziech s. Tadeusza; stopień aspiranta sztabowego otrzymał st. asp. Lech Erbel s. Wacława; stopień aspiranta otrzymał. mł. asp. Mariusz Wanowski s. Wiesława; stopień starszego ogniomistrza otrzymali: ogn. Andrzej Krupa s. Józefa oraz ogn. Paweł Parszewski s. Sylwestra; stopień ogniomistrza otrzymał mł. ogn. Tomasz Sadownik s. Jerzego; stopień młodszego ogniomistrza otrzymał st. sekc. Adam Jakubczyk s. Mirosława; stopień starszego sekcyjnego otrzymali: sekc. Bożena Piotrowska c. Stanisława, sekc. Piotr Adamczyk s. Krzysztofa, sekc. Marcin Górlicki s. Czesława, sekc. Marcin Bednarczyk s. Piotra. Nominacje na wyższe stopienie służbowe wręczał Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Gustaw Mikołajczyk w asyście Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu mł. bryg. Krzysztofa Banaszka.


Tagi:

Ambasador Iranu w Polsce: jeśli Zachód nie wstrzyma sankcji, ropa podrożeje nawet do 200 dol. za baryłkę

21 maja w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja z udziałem ambasadora Islamskiej Republiki Iranu Samada Alego Lakizadeha. Tematyka spotkania dotyczyła rozpoczynającego się właśnie szczytu w Bagdadzie, gdzie przedmiotem rozmów ma być program nuklearny Iranu. W rozpoczynającym się 23 maja zjeździe wezmą udział przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw świata: USA, Rosji, Chin, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Ambasador Lakizadeh podkreślił, że jego krajowi, jako sygnatariuszowi układu o nieproliferacji broni jądrowej zależy na dotrzymaniu traktatowych postanowień przez wszystkie państwa. Wiele lat po jego wejściu w życie, wciąż są państwa, które go nie podpisały. Jak zaznaczono, irański program atomowy nie służy budowie broni jądrowej. 750 tys. chorych w Iranie oczekuje leczenia przy zastosowaniu technik nuklearnych, które są temu krajowi odmawiane. Rząd Islamskiej Republiki Iranu stale wykazuje się przy tym transparentnością i chęcią do współpracy z międzynarodowymi instytucjami. Ambasador przypomniał, że Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wydał specjalną fatwę o zakazie produkcji broni nuklearnej, którą islam uznaje za grzech i potępia, a rząd Iranu proponował swego czasu 2-letnie zawieszenie programu wzbogacania uranu.

Samad Ali Lakizadeh porównał także histeryczne reakcje świata zachodniego na irański program atomowy, które określił mianem „iranofobii”, z życzliwością wobec Izraela, który ma obecnie ok. 200 głowic atomowych i nawet nie podpisał układu o nieproliferacji broni jądrowej. To na jego kraj nakładane są sankcje (było już ich 161), to irańskich naukowców morduje się, by przeszkodzić im prace. Jak podkreślał ambasador, Zachód powinien wytłumaczyć się ze stosowania takich podwójnych standardów, które kosztowały już życie wielu Irańczyków. Według dyplomaty sankcje nałożone przez Zachód były prawdziwą szczepionką na bolączki gospodarcze Iranu. Przed rewolucją islamską 16 proc. importu przychodziło do Iranu z USA. Obecnie jest to niewiele ponad 0 proc. Import z krajów Europy do Iranu spadł z 50 do 20 miliardów dolarów. Tak duża zmiana odbić musiała się na liczbie miejsc pracy w krajach samej Europy i przyczyniła się do pogłębienia kryzysu. Dalsze utrzymanie sankcji może doprowadzić do wzrostu ceny ropy naftowej nawet do 160-200 dolarów za baryłkę.


Tagi:

Protest KSD w sprawie zwolnienia z TVP red. Wandy Zwinogrodzkiej

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wyraża protest w sprawie zwolnienia z TVP red. Wandy Zwinogrodzkiej, wybitnej teatrolożki, kreatorki Teatru TVP FAKT - z inicjatywy red. Zwinogrodzkiej wystawiono tam cieszące sie ogromną oglądalnością spektakle Teatru TVP, jak m.in. o rotmistrzu Pileckim, czy "Anoda" lub "Inka". W latach 2006-2010 red. Zwinogrodzka wraz z Teatrem Faktu ściśle współpracowali ze śp. dr. Januszem Kurtyką, Prezesem IPN, na rzecz przywracania świadomości narodowej i prawdy o heroicznej historii Polaków w czasach totalitaryzmu.

Zarząd KSD pozyskał w tej sprawie opinię znanego prawnika, który potwierdził, że zwolnienie tak profesjonalnej twórczyni dokonane zostało z ewidentnie politycznych pobudek, świadczy o tym treść uzasadnienia przedstawionego przez TVP w wypowiedzeniu wręczonym red. Zwinogrodzkiej, w dniu 21 maja br., przez TVP. Przyczyny zwolnienia podane przez TVP nie stanowią podstaw do zwolnienia pracownika, są całkowicie bezzasadne, nieprawdziwe i nieprawne.

/-/ za Zarząd KSD


Święto Straży Granicznej w Nadwiślańskim Oddziale

W obchodach Święta Straży Granicznej 22 maja w Warszawie, uczestniczyli m.in. Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Dyrektorzy Biur i Zarządów KGSG, przedstawiciele władz samorządowych w tym powiatu szydłowieckiego, szkolnictwa, ambasad a także służb mundurowych.

Podczas uroczystości wręczono Medale za Zasługi dla Straży Granicznej, Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Straży Granicznej oraz pamiątkowe medale ,,Za zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej". Wyróżnienia, nadane przez Prezydenta RP oraz Ministra Spraw Wewnętrznych, wręczał Wojewoda Mazowiecki J. Kozłowski.

Medale za Długoletnią Służbę, nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, otrzymało 8 osób. Brązowym wyróżniony został ppłk SG Krzysztof Czyż, Główny Księgowego NwOSG. Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej uhonorowanych zostało 10 osób. Płk SG Mirosław Molęda, zastępca Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału SG, otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej.


Tagi:

Miłosć Cię znajdzie..

Równo o godz. 15 w Szydłowcu, tak jak w kilkunastu polskich miastach, młodzież z Ruchu Lednickiego zatańczyła dla papieża bł. Jana Pawła II. Młodzi w ten sposób zachęcali do wyjazdu na Spotkanie Lednickie, które w tym roku odbędzie się 2 czerwca. W Szydłowcu organizatorem „tanecznego spotkania” na Rynku Wielkim był Przemek Duda.

Sppotkanie rozpoczęła śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, bo kto śpiewa ten dwa razy się modli. Następnie na zachętę Przemka i na wzór jego i jego dwóch kolegów, śpiewem i tańcem uwielbiano Boga.

Kilka prostych gestów sprawiło, że tańczący w rytm muzyki, odrzucili początkowe skrępowanie i poczuli radość wspólnoty. Młodzi i starsi tańczyli do utworu "Miłość cię znajdzie" śpiewanego przez Magdę Anioł. Tekst do tej piosenki napisał o. Jan Góra.


Tagi:

Zdrowo śpiewali

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz”... Jan Kochanowski we fraszce "Na zdrowie" tak opisał ten cenny dar jakim jest zdrowie.. Niestety wielu z nas szkodzi sobie przez prowadzenie stylu życia prowokującego choroby. Złe odżywianie, brak ruchu, palenie papierosów, picie alkoholu, przyjmowanie używek, czy zaniedbywanie higieny osobistej to droga do zrujnowania swego zdrowia. Promocji zdrowego stylu życia poświęcony jest Powiatowy Festiwal Piosenki o zdrowiu.

Po raz dziewiąty Festiwal odbył się 16 maja, w auli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. 150 uczniów z 21 placówek oświatowo-wychowawczych powiatu szydłowieckiego zaprezentowało piosenki o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, nałogach i zasadach higieny. Występy wykonawców oceniało jury w którym przedstawiciele instytucji powiatowych: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej., Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Kapelmistrz Orkiestry Dętej w Szydłowcu.

Imprezę prowadziła Kinga Kotkowska. Gościem specjalnym Festiwalu był laureat programu telewizyjnego „Szansy na sukces” Pan Dariusz Bednarek. Głównym organizatorem Festiwalu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szydłowcu, a w roli współorganizatorów wystąpiły władze samorządowe: Starostwo Powiatowe, Urzędy Gmin: Szydłowiec, Chlewiska, Jastrząb, Mirów, Orońsko. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali upominki których fundatorem, były władze samorządowe. Oto lista uczestników i laureatów wyłonionych przez szanowne jury:


Tagi:

W Zamku o sieciach powiązań..

Cały ten świat i relacje międzyludzkie opierają się na współpracy. Brak współpracy i porozumienia powoduje, że słabszy zawsze przegrywa i odchodzi w niepamięć. „W grupie łatwiej i raźniej” – często słyszy się z ust ludzi. W dzisiejszych czasach, niemal codziennie ludzie nawiązują sieci współpracy. „Mazowieckie partnerstwo na rzecz współpracy, adaptacyjności i innowacji” to hasło projektu o którym 14 maja 2012 roku rozmawiano w Szydłowieckim Zamku.

Celem projektu jest stworzenie sieci współpracy pomiędzy organizacjami przedsiębiorców z sektora MSP, jednostkami samorządu terytorialnego, sektorem badawczo-rozwojowym oraz pozostałymi uczestnikami życia gospodarczego w województwie mazowieckim. Przybyłych gości powitał Burmistrz Miasta Szydłowca Andrzej Jarzyński. Z kolei Wojciech Jabłoński – Wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza przedstawił swój pogląd na temat „Przedsiębiorczości a rozwoju lokalnego”.

W ramach projektu zaplanowanych jest szereg działań. których celem będzie budowa modelu partnerstw lokalnych na linii Przedsiębiorcy – Samorząd – Nauka. Cel ten ma być realizowany w oparciu o cztery filary: dialog, współpraca, postawy, adaptacyjność. Podkreślał, że zdolność regionów do innowacji i tworzenia miejsc pracy będzie zależała od kondycji i dynamizmu małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto Wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza wyjaśniał kwestie związane z przedsiębiorczością, wpływem przedsiębiorczości na rozwój lokalny, stymulowaniem rozwoju lokalnego, czynnikami kształtującymi przedsiębiorczość, strategią zrównoważonego rozwoju.


Tagi: , , ,

Bł. Jan Paweł II oficjalnym patronem Wadowic

W 92 lata od swych urodzin i ponad 2 lata od beatyfikacji bł. Jan Paweł II został 18 maja oficjalnym patronem swego rodzinnego miasta Wadowic. Dekret w tej sprawie, który 2 kwietnia br. podpisał sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Joseph Augustine Di Noia, wręczył dziś władzom miasta nad Skawą metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Po Świdnicy, Wadowice są drugim polskim miastem, którego patronem został błogosławiony Karol Wojtyła. Z prośbą do Stolicy Apostolskiej, by błogosławiony Jan Paweł II został patronem swego rodzinnego miasta wystąpili prawie rok temu radni Wadowic. Prośbę poparł metropolita krakowski. Wniosek został zaakceptowany, a dziś w 92. rocznicę urodzin Karola Wojtyły odbyły się uroczystości nadania miastu oficjalnego patrona.


Tagi: ,

Obrońcy życia bronią Telewizji TRWAM

Telewizja TRWAM musi uzyskać miejsce na platformie cyfrowej! Oburzająca, sprzeczna z zasadami konstytucyjnej wolności słowa i niedyskryminowania wierzących, decyzja KRRiT, kierowanej przez J. Dworaka, wywołała liczne obywatelskie protesty i żądania szybkiego przydzielenia Telewizji TRWAM przysługującego jej miejsca na platformie cyfrowej, co umożliwiałoby bezpłatny odbiór tej telewizji na terenie całego kraju.

Zauważmy, że w katolickim kraju znalazło się miejsce dla 20 różnych telewizji, ale zabrakło jednego miejsca dla jedynej katolickiej telewizji! Te okoliczności przypominają sytuację prasy katolickiej w czasach komunistycznego zniewolenia, gdy ledwie „tolerowano” prasę katolicką o bardzo niskich, urzędowo ograniczanych „brakiem papieru”, nakładach, gdy w tym samym czasie nigdy „nie brakowało” papieru na szerzenie „dzieł” komunistycznych zbrodniarzy W.I. Lenina, J. Stalina czy rodzimych „sług” sowieckiego imperium.

Każdy katolik winien aktywnie włączyć się w obronę Telewizji TRWAM. Istnieje bardzo wiele powodów, dla których musimy aktywnie włączyć się w obywatelskie działania przeciwko dyskryminacji Telewizji TRWAM. Jako obrońca życia człowieka wymienię „tylko” 12 bardzo ważnych, podanych w Telewizji TRWAM, a przemilczanych w innych telewizjach lub wręcz zafałszowanych faktów. 1. Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia. Ten medyczny, naukowy fakt był wiele, wiele razy przywoływany, uzasadniany wypowiedziami sław polskiej i światowej medycyny w Telewizji TRWAM. Pytam: w której telewizji publicznej czy komercyjnej przedstawiono go jasno i precyzyjnie przez ponad 20 lat „debaty” wokół prawa do życia poczętych dzieci? 2. Aborcja to zniszczenie – różnymi metodami – życia człowieka w okresie od poczęcia do urodzenia główki dziewięciomiesięcznego, rodzącego się już dziecka. Pytam: w której telewizji – poza Telewizją TRWAM – podano definicję aborcji, na temat której toczy się ważna debata społeczna? W której telewizji podano tę wstrząsającą informację, że nienarodzone dzieci, które odczuwają ból (już w 2–3 miesiącu życia) nie otrzymują żadnych środków znieczulających w czasie ich zabijania w łonie matki? W której telewizji umożliwiono obrońcom życia ukazanie straszliwego paradoksu: zwierzęta domowe „usypiamy” bezboleśnie u weterynarza, a poczęte dzieci są okrutnie zabijane bez żadnego znieczulenia... W której telewizji – poza Telewizją TRWAM – umożliwiono obrońcom życia kierowanie apeli do władz państwowych o zaprzestanie „bezczeszczenia” zwłok dzieci nienarodzonych – z poronień naturalnych i sztucznych – i zapewnienia im godnego człowieka pochówku na cmentarzach? 3. Antykoncepcja prowadzi nie do wyeliminowania zbrodni aborcji lecz do wzrostu liczby zabójstw poczętych dzieci. W Telewizji TRWAM wielokrotnie umożliwiono podanie prawdy: promowanie, reklamowanie, darmowe rozdawanie środków antykoncepcyjnych młodzieży nie powoduje spadku liczby aborcji lecz jej wzrost. W której innej telewizji dopuszczono do głosu uczciwych ekspertów, którzy podaliby tę prawdę i uzasadnili ją naukowo? W hiszpańskim medycznym piśmie „Contraception” (w numerze I/2011) opublikowano badania, które wykazały zależność pomiędzy stosowaniem antykoncepcji a wzrostem liczby aborcji – zabójstw poczętych dzieci. Badania na reprezentatywnej grupie 2000 Hiszpanek w wieku rozrodczym (15–49 lat) prowadzono w latach 1997–2007. Wynika z nich, że w badanym okresie liczba kobiet stosujących antykoncepcję w tym kraju wzrosła z 49,1% do 79,9%. W tym samym czasie wskaźnik aborcji w tym kraju wzrósł z 5,52 aborcji na 1000 kobiet do 11,49. W programach telewizji publicznej i komercyjnej brak tej prawdy; co więcej, często szerzy się fałszywe twierdzenia o rzekomej, prawie stuprocentowej, skuteczności środków antykoncepcyjnych, oszukując młodzież – i nie tylko ją. 4. Promocja, dystrybucja prezerwatyw nie ograniczy śmiertelnej epidemii AIDS. Wielokrotnie, osobiście miałem możliwość w Telewizji TRWAM przedstawiać spokojnie i uzasadnić danymi naukowymi tę jakże ważną prawdę. Zapytam: w której telewizji podano wyniki wielkich amerykańskich badań National Survey of Family Growth (1995 r.) na 10847 kobietach, z których to badań wynika, że w grupie kobiet do 20 roku życia, mieszkających razem z „partnerem”, o niskim statusie socjoekonomicznym, w ciągu roku 71,7% (!) zaszło w ciążę przy stosowaniu prezerwatyw. Wiemy, że kobieta „może” zajść w ciążę 3–4 dni w cyklu, natomiast zarazić się śmiertelną chorobą AIDS może każdego dnia cyklu. W programie której stacji telewizyjnej – poza Telewizją TRWAM – podano tę informację i przekazano proste, oczywiste zalecenie: tylko czystość przedmałżeńska i wierność małżeńska stanowią pewną drogę eliminacji tej straszliwej choroby. Promowanie czystości, wierności przyniosło zdecydowany spadek zachorowań w Ugandzie i na Filipinach. 5. W Europie XX wieku pierwsi „zalegalizowali” zbrodnię aborcji ludobójcy: W.I. Lenin i A. Hitler.


Tagi:

Abp Hoser: zniszczyć rodzinę i religię – to cel ideologii gender

Zniszczyć rodzinę, religię, Kościół i wszystkie tradycyjne stereotypy, aby stworzyć masę społeczną, którą łatwo można modelować, to prawdziwy cel ideologii gender – zauważył abp Henryk Hoser w trakcie spotkania na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Biskup warszawsko-praski wziął udział w konferencji „Ideologia gender – wyzwania antropologiczne współczesności. Ujęcie bioetyczne”.

Analizując historię powstania ideologii gender abp Hoser powiedział, że trzema wektorami, które doprowadziły do jej obecnego kształtu, były: rewolucja feministyczna w XIX wieku, następnie rewolucja seksualna zwłaszcza drugiej połowy XX wieku, która przekształciła naszą mentalność, oraz rewolucja kulturowa. Jak tłumaczył biskup warszawsko-praski, gender oznacza stworzony w sposób performatywny zespół cech i zachowań, ról płciowych i stereotypów przypisywanych kobietom i mężczyznom przez społeczeństwo i kulturę. - Zgodnie z tą ideologią płeć tylko w niewielkiej części jest determinowana przez biologię. Natomiast cechy uznawane za genetycznie przypisane kobiecie lub mężczyźnie wynikają z uwarunkowania kulturowego lub presji społecznej. Ponadto w myśl ideologii gender każdy może sobie sam wybrać swoją płeć seksualną. Jak zauważył abp Hoser, ideologia gender przełożyła marksistowską ideologię walki klas na relacje między kobietami a mężczyznami, gdzie, jak stwierdzono, grupą uciskaną są kobiety. Stąd na kolejnych konferencjach międzynarodowych w Kairze i Pekinie w imię obrony praw kobiet podjęto próbę tworzenia odrębnego prawa, tak jakby nie były one zawarte już w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z (1948 roku). W konsekwencji coraz częściej współczesne sprawy polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe rozpatrywane są w perspektywie ideologii genderowej, czyli biorąc pod uwagę tzw. „walkę płci”.

W dyskusjach publicznych czołowi przedstawiciele ideologii gender bardzo często stosują pojęcie „stereotyp” i „stereotypy” jako swego rodzaju słowo wytrych, np. inna rola matki i ojca to stereotyp. Próbują oni także zanegować i rozbić autorytet rodziców, nauczycieli, zachęcając, aby dzieci były uczone przez tych, którzy są równi im wiekiem i ich poziomem - czyli zachęcają do sytuacji w której ‘ślepy prowadzi kulawego’- skonkludował abp Hoser. Zgodnie z ideologią gender, tym, co hamuje rozwój, są wszelkiego rodzaju systemy i struktury wytworzone przez kulturę i religię, w tym najbardziej niebezpiecznymi wydają się rodzina i Kościół katolicki. Dlatego nie dziwią abp. Hosera coraz większe i częstsze ataki na tę instytucję. - Chodzi o stworzenie globalnego zarządzania światem, a to będzie możliwe, jeśli nastąpi atomizacja społeczeństwa. Brak więzi międzyludzkich sprawia, że nie ma oddolnych wspólnych inicjatyw. Takie społeczeństwo jest jak plastelina, można nim manipulować na wszystkie strony - tłumaczył abp Hoser, zwracając uwagę, że grozi to totalitarnym dryfem, o czym zresztą pisał już Fukuyama. Bp warszawsko-praski zwrócił także uwagę że tzw. “matkami i ojcami chrzestnymi” ideologii gender są m.in.: Margaret Sanger, Emma Goldman, Marie Stopes, Simone de Beauvoir, Shulamith Firestone, Herbert Marcuse, Jean Paul Sartre, Michel Foucault, Jacques Derrida oraz Michel Onfray.


Zmarł ks. prałat Zygmunt Niewadzi.

15 maja 2012 r. w szpitalu w Sandomierzu zmarł ks. prałat Zygmunt Niewadzi. Wielu z nas jeszcze dobrze pamięta jego osobę i kapłańską posługę. Pełnił ją w szydłowieckiej parafii św. Zygmunta, pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. W naszej parafii był wtedy radosnym, pracowitym i pełnym zapału młodym kapłanem, według Chrystusowego wzoru. Były to czasy trudne, kiedy władza komunistyczna próbowała rozbić Kościół.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego Kapłana odbeda się w Sandomierzu i Siennie.

W czwartek 17 maja 2012 - o godz. 13 exporta do kościoła pw. św. Józefa w Sandomierzu. Msza św. żałobna o godz. 15:00. W piątek 18 maja odprawiona będzie msza św. pogrzebowa o godz. 11.00 w parafii św. Zygmunta w w Siennie. Następnie na miejscowym cmentarzu parafialnym, ciało zmarłego będzie złożone do grobu.


Tagi:

Warszawa. Kongres Mediów Niezależnych

W dniu 12 maja 2012 roku zebrał się w Warszawie Kongres Mediów Niezależnych (KMN). W Kongresie wzięli udział przedstawiciele 60. inicjatyw medialnych: stowarzyszeń, czasopism, portali internetowych, blogerów, reżyserów filmowych, telewizji internetowych i internetowych rozgłośni radiowych.

Kongres wybrał na swojego przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego oraz powołał stałe prezydium w składzie: Jadwiga Chmielowska, Marek Ciesielczyk, Marek Deptuła, Mateusz Dzieduszycki, ks. Sławomir Kapitan, Krzysztof Karnkowski, Andrzej Kępiński, Wioletta Machniewska, Anna T. Pietraszek, Agnieszka Piwar, Seweryn Szwarocki, Jerzy Targalski, Teresa Tokarska, Lesław Werpachowski, Piotr Zarębski.

Celem KMN jest integracja niezależnych środowisk medialnych i przeciwstawienie się kłamstwu w mediach.


Tagi: , ,

Ze świecami w procesji Maryjnej

W niedzielne popołudnie 13 maja rozpoczęły się pokutne nabożeństwa fatimskie w naszej parafii. W tym ekspiacyjnym nabożeństwie odprawianym od maja do października 13 dnia miesiąca, odmawiony jest różaniec zwany pokutnym. Wierni z modlitewnym śpiewem obchodzą ze świecami i figurą Matki Bożej Fatimskiej świątynię farnę.

Pierwsze tegoroczne nabożeństwo połączone z nabożeństwem majowym i adoracją Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Krzysztof Nowosielski. W tym nabożeństwie ważne jest nastawienie, postawa człowieka, który chce zrozumieć naukę Bożą i odpowiedzieć na nią sercem i życiem zgodnym z Ewangelią.

Matka Boża podczas objawień w 1917 roku przekazała trojgu pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Nabożeństwo fatimskie jest odpowiedzią na dwa wezwanie Maryi: do odmawiania różańca i do pokuty za grzeszników.


Tagi: ,

Zaproszenie na noc w Muzeum

W najbliższą sobotę 12 maja Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zaprasza na wyjątkową NOC na ZAMKU w Szydłowcu. To już trzecia edycja tej imprezy, która akurat w tym roku jest jakby zapowiedzią międzynarodowego projektu pn. Europejska Noc Muzeów.

Noc Muzeów organizuje obecnie ponad 120 miast Europy, wśród nich także Szydłowiec /tym razem trochę wcześniej/. Ideą tego wydarzenia jest popularyzacja kultury i prezentacja zjawisk artystycznych jak największej liczbie zwiedzających. Instytucje, nie tylko muzea, organizują więc specjalne pokazy i spotkania oraz udostępniają zwiedzającym (najczęściej za darmo) swoje placówki do późnych godzin nocnych.

NOC na ZAMKU w Szydłowcu rozpocznie się o godz. 21.00 widowiskiem plenerowym „NOCNA SCHADZKA Z SZEKSPIREM” w wykonaniu młodych aktorów z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”.


Tagi: ,

Św. Stanisław, biskup i męczennik (8 maja)

Urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie ok. 1030 r. Niewykluczone, że odbył studia za granicą. Święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Po śmierci biskupa krakowskiego Lamberta, w 1070 r., Stanisław został wybrany jego następcą. O jego działalności duszpasterskiej wiemy niewiele. Jego wielka zasługą była interwencja u papieża Grzegorza VII dzięki której udało się wyjednać wskrzeszenie metropolii gnieźnieńskiej. W ten sposób raz na zawsze ustały automatycznie pretensje metropolii magdeburskiej do zwierzchnictwa nad diecezjami polskimi.

Jakie były okoliczności jego zatargu z królem Bolesławem Śmiałym? – dokładnie nie wiemy. Według tradycji jego przyczyną było okrucieństwo króla i bezskuteczne upomnienia ze strony biskupa. Ostatecznie władca postanowił zamordować Stanisława. Miał to uczynić osobiście 11 kwietnia 1079 r. na Skałce, podczas Mszy św., którą odprawiał biskup. Następnie ciało zamordowanego zostało poćwiartowane. Na wieść o ohydnym mordzie poddani stanęli przeciw swemu władcy, który musiał udać się na banicję. Mimo istniejącego kultu kanonizacja odbyła się dopiero 8 września 1253 r. Warto wspomnieć, że proces św. Stanisława był pierwszym, podczas którego wprowadzono instytucję oskarżyciela zwanego potocznie „adwokatem diabła”.


Tagi:

Lwów: rozpoczął się proces beatyfikacyjny bp. Kiernickiego

W piątek 4 maja w Katedrze we Lwowie został otwarty proces beatyfikacyjny legendy powojennej historii Kościoła lwowskiego i krakowskiej prowincji franciszkanów bp. Rafała Kiernickiego. 3 maja br. minęła setna rocznica urodzin Sługi Bożego, nieustraszonego obrońcy wiary, który pozostając po wojnie we Lwowie zabezpieczył ciągłość Zakonu Franciszkanów na Kresach.

Uroczystą sesję połączoną z zaprzysiężeniem Trybunału otworzył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w obecności postulatora o. Sławomira Zielińskiego i prowincjała franciszkanów z Krakowa o. Jarosława Zachariasza.

Opisując aktywność o. Rafała w ciągu 56 lat posługi kapłańskiej abp Mokrzycki przedstawił sporządzoną przez siebie statystykę. „Jeśli tylko o. Rafał odprawiał po jednej Mszy św. dziennie, to daje to liczbę 20440; jeśli przez lata kapłaństwa wyspowiadał średnio ok. 100 osób dziennie to daje liczbę 2 mln 44 tys; jeśli średnio dziennie rozdawał ok. 300 Komunii św., to daje - 6 mln 132 tys; jeśli tylko codziennie odwiedził troje chorych w domu bądź szpitalu, to daje – 61320” - referował. I zakończył: „To są tylko liczby, ale za nimi stoi człowiek o ograniczonych siłach fizycznych, odporności psychicznej, przebytych chorobach, ogromnej odwadze i wielkiej wierze”. Tego dnia ludzie w katedrze chętnie wspominali o. Kiernickiego. Najczęściej wskazywali na długie godziny, które spędzał dla nich w konfesjonale. „On w konfesjonale był prawie dzień i noc. Jak był pierwszy piątek i maj to była i Msza św., i nabożeństwo, i spowiedź do północy” – opowiada Stanisława Chrystoforowa. Potwierdza to także Ukrainka, Ola Maria Rutkowska. - Przed Wielkanocą było wielu chętnych do spowiedzi ze Lwowa i z dalekich okolic, ale nikogo nie odesłał z kwitkiem. Wszystkich wyspowiadał - dodała. Drugim sakramentem, który bardzo z nim się związał, był sakrament namaszczenia chorych. „Był bardzo chory. Nogi odmawiały mu posłuszeństwa. Od szóstej był już w konfesjonale i spowiadał cały czas. A mimo tego wieczorem jeździł po chorych daleko poza Lwów. Tam, gdzie nie było księży. Docierał do Sambora, do Stryja, do Gródka” – przypomina Mieczysław Heller, obecny na otwarciu procesu.


Ruszył maturalny maraton..

W Szydłowcu w dwóch szkołach 200 abiturientów o godz. 9 rozpoczęło dziś 4 maja egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W „Sienkiewiczu” do egzaminu przystąpiło dokładnie 118 osób, zaś w „KOP-ie” prawdopodobnie 82 osoby.

Egzamin obejmował część związaną z czytaniem tekstu ze zrozumieniem i związane z tym pytania ( tzw zadania zamknięte) oraz napisanie wypracowanie na jeden z wybranych tematów: Porównanie stronnictw na balu u Senatora z III Części "Dziadów" Mickiewicza albo charakterystyka bohaterek "Lalki" Prusa i "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego, czyli Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej.

Tradycją stało się, że w dniu rozpoczęcia matur w Polsce (a zdaje je około 380 tysięcy osób), minister edukacji publikuje życzenia dla maturzystów oraz występuje w Programie Pierwszym Polskiego Radia, gdzie udziela wywiadu ws. matur oraz życzy uczniom powodzenia. Na ogół szefostwo MEN-u brało udział również w rozpoczęciu matur, w jednym z liceów w Polsce. Tym razem jednak maturzyści musieli się obejść bez tego. Krystyna Szumilas rozpoczęcie matur postanowiła chyba przesiedzieć w ciszy swojego gabinetu.


Tagi: , ,

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Szydłowcu

W szydłowieckiej farze w czasie mszy świętych dziś 3-go maja modlono się do Matki Bożej Królowej Polski, dziękując za dar Jej macierzyńskiej opieki na Polską i Polakami. Szczególnie uroczysty charakter miała msza święta o godz. 10.30, która zgromadziła uczestników miejskich uroczystości Święta Narodowego. Liczne poczty sztandarowe wypełniły prezbiterium, a oficjalne delegacje i wierni nawę szydłowieckiej fary.

Mszę świętą za Ojczyznę odprawił ks. proboszcz Adam Radzimirski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prefekt Krzysztof Nowosielski. Kaznodzieja przypomniał okoliczności towarzyszące uchwaleniu Konstytucji 3-go maja, kiedy to sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza była dramatyczna. Rzeczpospolita otoczona przez potężne absolutystyczne mocarstwa, targana była wewnętrznymi konfliktami. Sprzedawana przez Polaków zdrajców, którzy na jej nieszczęściu pomnażali własne majątki. Sprzedawana przez Polaków, którzy bardziej ufali obcym państwom niż swoim Rodakom. Szkodzili jej ci - mówił Ks. Krzysztof Nowosielski - którzy w imię złotej wolności, wprowadzali anarchię i bezprawie.

Konstytucja 3- maja miała zaradzić tym nieszczęściom. Rodzi się analogia i pytanie, do naszej aktualnej rzeczywistości - mówił Kaznodzieja- czy nie brak obecnie, takich postaw i takich Polaków, dla których dobro wspólne nie jest ważne, dla których takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna, patriotyzm, są śmiesznymi hasłami. To w wielu wypadkach –odpowiadał kaznodzieja - wynik krótkowzroczności, a nawet głupoty, ale przede wszystkim chyba nieznajomości historii, do nauki, której dziś niestety zniechęca się młode pokolenie. Na szczęście puentował ks. Prefekt są dziś i tacy Polacy, dla których Matka Chrystusa jest ciągle Królową Narodu.


Tagi:

Miejskie uroczystości Konstytucji 3-go Maja

Narodowe święto Polaków obchodzone jest w kraju i poza jego granicami, wszędzie tam gdzie są skupiska Polaków i gdzie biją polskie serca. W Szydłowcu na rynku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, na mającej miejski charakter uroczystości zgromadzili się wszyscy ci, którzy chcieli zamanifestować swoje patriotyczne uczucia i przywiązanie do spraw ojczystych, do swych obowiązków wykonywanych dla Polski i Polaków.

Do Szydłowca przybyli parlamentarzyści: Marek Suski i Zbigniew Kuźmiuk, obecni byli przedstawiciele kombatantów i weteranów walk o niepodległą Rzeczpospolitą. Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Szydłowiec z burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim i przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyną Bednarczyk. Przedstawiciele Powiatu Szydłowieckiego ze starostą Włodzimierzem Górlickim i przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Sokołowskim. Przedstawiciele służb mundurowych, szkół i licznych organizacji i instytucji. A także wielu mieszkańców miasta i powiatu szydłowieckiego.

Uroczystość uświetnili przedstawicie Chorągwi Pancernej „Falco” z Szydłowca i strzelcy ze Związku Strzeleckiego, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pomniku Naczelnika Tadeusza Kościuszki.
Przemówienie okolicznościowe wygłosiła przewodnicząca Rady Miejskiej K. Bednarczyk. Przypomniała w nim okoliczności historyczne związane ze ustanowieniem Konstytucji Majowej. Mija właśnie 221 lat od jej uchwalenia. Przewodniczaca zaapelowała o jedność w pracy dla Polski, w duchu nauczania bł. Jana Pawła II.


Jarmark zygmuntowski na Rynku

Rynek Wielki był zbyt mały, aby pomieścić stragany, stoiska i tłumy ludzi, którzy przyszli na festyn związany z szydłowieckim Zygmuntami. Koncerty, prezentacje i przedstawienia, a do tego jarmarczny gwar i tętniący życiem rynek.

Sscenkę rodzajową "Infamis" po raz kolejny przed własną publicznością zaprezentowali rycerze z Wyborowej Chorągwi Pancernej FALCO Gorące cygańskie rytmy zaprezentował zespół „Dziani i Cyganie”, a w samo niemal południe z ratuszowej wieży, w świat popłynęła melodia hejnału szydłowieckiego. Na scenie ratuszowej przeboje z lat siedemdziesiątych zaśpiewał Darek Bernatek. Taki bogaty w wydarzenia dzień na Rynku, zdarza się chyba tylko raz w roku, w odpust św. Zygmunta.

Tym, którzy lubią mocne dźwięki radość przyniosły wieczorne koncerty "Muzycy dla Zygmunta" na dziedzińcu zamkowym. Koncertowali: „Sabaka Niewirna” z Szydłowca, „Swobodna” z Szydłowca, „Magister Ninja” z Łodzi oraz „Kamil Bednarek” z Brzegu.


Odpust wielki w Szydłowcu

Święto parafii i święto Miasta złączyły się w jeden wielki odpust w św. Zygmunta Króla i męczennik, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest właśnie 2 maja. Szczytem radosnego święta jest uroczysta suma w szydłowieckiej farze, w tym roku koncelebrze przewodził ks prałat dr Grzegorz Senderski.

Eucharystię poprzedziła procesja wokół świątyni, w której oprócz duchowieństwa i parafian, szły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich, pasjonaci rycerskich tradycji z Wyborowej Chorągwi Pancernej Falco i Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Henryka Kapturskiego.

Kazanie w czasie mszy świętej wygłosił, ks. prałat dr Waldemar Gałązka, oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu. Przypomniał postać Świętego Zygmunta, okoliczności jego życia i śmierci. Król przyjął śmierć, w następstwie zbrojnego napadu i wrzucenia do studni, z poddaniem, w duchu ofiary złożonej Bogu, jako zadośćuczynienie za swój grzech synobójstwa. Bóg potwierdził jego świętość, przez kult, który rozwinął się zaraz po jego śmierci i cuda na jego grobie. Świętość – mówił kaznodzieja - to umiłowanie Boga ponad wszystko, to bohaterska wierność Bogu. Przykład świętego Zygmunta, poucza nas, że świętość jest dostępna dla każdego, nawet największego grzesznika, o ile porzuci swój grzech, zadośćuczyni przez pokutę i życie w poświęceniu dla Boga i ludzi.


Program X Szydłowieckich Zygmuntów

Po raz dziesiąty organizatorzy zapraszają na święto miasta, związane z patronalnym świętem św. Zygmunta: "Szydłowieckie Zygmunty 2012". W bogatym programie każdy może znaleźć coś dla siebie.

2 maja 2012r. - środa, odpust w parafii św. Zygmunta Rynek Wielki

9.00 Rozpoczęcie kiermaszu rękodzieła i twórczości ludowej 9.30 Prezentacje taneczne uczniów Ogniska Artystycznego Garbarska 3 Stowarzyszenia „Logos” 10.00 „Ręce” - spektakl przygotowany przez Zespół Placówek „Przystań” ze Skarżyska-Kamiennej 10.40 Prezentacje wokalne uczniów Ogniska Artystycznego Stowarzyszenia „Logos” i podopiecznych pracowni „Piano” 11.10 Prezentacje układów tanecznych w wykonaniu uczniów ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu 11.20 Prezentacje wokalne artystów Teatru Poezji i Muzyki „ U Radziwiłła” 11.45 Uroczyste otwarcie „Szydłowieckich Zygmuntów”, hejnał z wieży ratuszowej.


"Gaudium Canti" w hołdzie dla bł. Jana Pawła II

Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti” zaśpiewał wieczorem 1 maja w kościele św. Zygmunta, z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. Koncert poprzedziło Nabożeństwo Majowe i koncelebrowana Eucharystia. W czasie, której dziękowano Bogu za wyniesienie na ołtarze Bł. Jana Pawła II - papieża Polaka i modlono się o dar jego rychłej kanonizacji.

Po mszy świętej piękne wnętrze szydłowieckiej fary wypełnił chóralny i solowy śpiew szydłowieckich chórzystów, którzy wystąpili pod kierunkiem Danuty Klepaczewskiej. Wykonanie utworów wzbudziło gorący aplauz publiczności.

Po zakończeniu koncertu chórzystom za piękny dar dla uczczenia bł. Jana Pawła II i dla lokalnej społeczności podziękował wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bednarczyk - burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Wspomniał przy tym o planowanej pielgrzymce do Rzymu, na pobłogosławienie paliusza metropolity częstochowskiego ks. abp Wacława Depo, które odbędzie się 29 czerwca 2012 roku. Zapowiedział także że 30 czerwca mszę dziękczynną przy relikwiach bł. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra na Watykanie, odprawi ks. abp Depo.


Tagi:

Polski maj Biało-Czerwony…

Początek maja to dla nas, Polaków, szczególny czas. Wszak 3 maja w 1791 roku uchwalono historyczną Ustawę Zasadniczą, czyli pierwszą polską konstytucję. Przetrwała kilkanaście miesięcy, właściwie nie zdążyła nawet wejść w życie z powodu dramatycznych wydarzeń – przegranej wojny z Rosją 1792 roku i drugiego rozbioru Polski w roku 1793, a wkrótce potem zakończonej klęską Insurekcji Kościuszkowskiej, kolejnej przegranej wojny z Rosją i w efekcie III , ostatecznego rozbioru Polski w 1795 roku.

Mimo tych tragicznych dla naszej Ojczyzny wydarzeń Konstytucja 3 Maja jest jednym z najjaśniejszych faktów w naszej historii, powodem do narodowej dumy. Ustawa, w której przygotowanie zaangażowali się najświatlejsi przedstawiciele polskiej elity politycznej z poparciem króla, dawała Królestwu Polskiemu dziejową szansę wewnętrznego wzmocnienia, pokonania narastającego kryzysu i oddalenia zagrożenia zewnętrznego, w tym przede wszystkim ze strony Rosji. Niestety, program naprawczy był już mocno spóźniony, a wielu wpływowych przedstawicieli ówczesnej elity od dawna było skorumpowanych przez przedstawicieli obcych państw. Ale powróćmy na chwilę do 3 maja 1791 roku…

Pierwsza rocznica majowej konstytucji świętowana była radośnie w atmosferze zgody narodowej i ze świadomością ważnych dla polskiej państwowości wydarzeń. Tak było w stolicy kraju, choć poza jego granicami w tym właśnie czasie przeciwnicy dzieła odnowy przystępowali już do kontrakcji politycznej. Zawiązując konfederację targowicką uruchomili ciąg wydarzeń, które fatalnie zaciążyły na losach Polski. W literackim ujęciu Józefa Hena („Mój przyjaciel król”) tamten historyczny dzień 3 maja 1791 roku wyglądał następująco: „Czarne chmury nadciągają, ale w Warszawie tego się nie czuje. Początek maja – to czas szczęścia i wesela. Watykan – za odpowiednią opłatą – zgodził się przenieść dzień świętego Stanisława na 3 maja. Świętujemy, więc jednocześnie rocznicę podpisania konstytucji i imieniny króla. Nastrój jest podniosły, a naród wolny. (Któż wie, że to ostatnie tygodnie wolności?). Król złotą kielnią kładzie wapno na kamień węgielny świątyni Opatrzności Bożej, asystują przy uroczystości posłowie zagraniczni (nie ma Bułhakowa), wicher podniósł się taki, iż „król – opowiada pan Niemcewicz – i idący z nim ledwo na nogach utrzymać się mogli”. W teatrze premiera pośpiesznie napisanej sztuki pana Niemcewicza „Kazimierz Wielki”; nie ma wątpliwości, że autor w królu-budowniczym, opiekunie ludu, krzewicielu pokoju – dostrzega obecnie nam panującego. W teatrze tłok. Kobiety w białych sukniach, z pąsowymi wstęgami. Kto może, ciśnie się do króla, by rękę ucałować! Sztuka kiepska, ale kto by na to zważał? To króla oklaskiwano, to on powodował łzy miłości. Wieczorem bale, uczty i kolorowe iluminacje. Zabawa do białego rana”.


Radom. Spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych

Ewangelizacja jest priorytetowym zadaniem Kościoła w Polsce - powiedział ks. prof. Wiesław Przygoda, podczas sesji II Synodu Diecezji Radomskiej, która odbyła się 28 kwietnia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Mszy świętej przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W spotkaniu uczestniczyli Dekanalni Relatorzy Synodalni, księża proboszczowie i przedstawiciele Parafialnych Zespołów Synodalnych, reprezentujący ponad 120 wspólnot.

Ks. Wiesław Przygoda powiedział, że wzmożona ewangelizacja jest w stanie obronić, a nawet wzmocnić wiarę w sercach Polaków. – Kościół nigdy nie realizuje swojej misji w próżni historyczno-społecznej, lecz zawsze w kontekście mniej lub bardziej sprzyjających uwarunkowań. Dlatego też w przygotowaniu strategii ewangelizacji należy uwzględnić aktualne uwarunkowania historyczno-społeczne tejże działalności. Następnie należy poszukiwać adekwatnych form, metod i sposobów docierania z Ewangelią do współczesnego człowieka – mówił przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

W dalszej części przywołał dane dotyczącego religijności w diecezji radomskiej. Jako „głęboko wierzący” określa się 25 procent osób, zaś jako „wierzący” – 67 procent. – Jest to wielki kapitał duchowy. Jest to wskaźnik wyższy od ogólnokrajowego. Godnym podkreślenia jest fakt, że tylko co setna osoba w diecezji jest niewierząca. Są to na ogół ludzie pozostający tylko w związkach cywilnych – mówił ks. Przygoda.