"Antologia polskiej poezji tożsamościowej" - pierwsza taka książka od 1945 roku.

Poczas okupacji kraju i upadku wartości, jedynie kultura tożsamościowa budzi i ożywia Duszę Narodu, który dzięki temu odzyskuje wolność – powiedział Tomasz J. Kostyła, z którego inicjatywy na rynku wydawniczym ukazała się „Antologia polskiej poezji tożsamościowej”. Poeta w wywiadzie dla Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy podkreślił, że „Sztuka polska odzwierciedla naszą Duszę i w zależności od jej stanu albo ją usypia albo ożywia”. Dlatego - zdaniem Kostyły- zamach na sztukę polską jest zamachem na rodzimą tożsamość.

KSD: Twojej inicjatywy na rynku ukazała się „Antologia polskiej poezji tożsamościowej”. Jest to pierwsza taka publikacja po 1945 roku. Zanim porozmawiamy o Antologii 2012 wyjaśnij Czytelnikom skąd czerpie współczesne wydanie swoje źródła?

T.J.K.: ANTOLOGIA jest przede wszystkim otwarciem się myśli narodowej na kulture polską, która po 1945 roku stała się nieobecna. Mówimy o kulturze tożsamościowej, a więc osadzonej w pewnych kanonach religijnych, etnicznych, geograficznych oraz politycznych. Antologia jest nawiązaniem do dorobku „Sztuki i Narodu”, ponieważ optyka ideowa środowiska skupionego wokół tego pisma, jest dla mnie jak i dla autorów wierszy, bardzo bliska.