Około 2 tysiące ludzi, przeszło ulicami Szydłowca, w pierwszym Orszaku Trzech Króli. Trasa wiodła od kościoła farnego, na Rynku Wielkim, ulicami: Radomską, Zamkową i Sowińskiego i Kąpielową, znów do rynku Wielkiego. Scenki rodzajowe odegrano na scenie ustawionej na płycie Rynku Wielkiego, na prowizorycznym scenie ustawionej na rusztowaniu przy Starostwie Powiatowym. Na schodach budynku P.W. Impromex i na parkingu ZUS, przy Rondzie Solidarności.
Koordynatorem Pierwszego Orszaku Trzech Króli w Szydłowcu był ks. Andrzej Kania.
W dniach 16-17 maja w Białymstoku odbyły się centralne uroczystości związane z 22. rocznicą powstania Straży Granicznej.
Bogaty program zawierał pierwszego dnia uroczystości religijno-patriotyczne, koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz artystów opery białostockiej.
W drugim dniu uroczystości odbył się uroczysty apel służbowy z promocją oficerską, w którym wziął udział Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji i gen. bryg. Dominik Tracz, komendant główny SG.
Wyróżnieni funkcjonariusze i osoby zasłużone dla Straży Granicznej otrzymały odznaczenia państwowe i resortowe. Wśród odznaczonych Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej, był także autor tej strony Marek Sokołowski. Wieczorem w Majątku Howieny, w staropolskim klimacie odbyło się spotkanie przyjaciół Straży Granicznej. Na uroczystości do Białegostoku zostali zaproszeni także przyjaciele Straży Granicznej z Szydłowca.
Dwa dni spędzone z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Podlasia, a także przybyłymi z całej Polski, kapelanami SG z ks dziekanem płk. Zbigniewem Kępą, dało moc wrażeń i pozytywnej energii. Wśród gości Święta ( 17 maja) był także biskup polowy WP ks. bp. Józef Guzdek.
Składam podziękowania za otrzymane zaszczytne wyróżnienie, Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej. Dziękuję za gościnne przyjęcie i klimat serdeczności. Skłania mnie to wyrażenia mego uznania dla ludzi, którzy z oddaniem chronią granice Rzeczpospolitej, szczególnie na tym podlaskim odcinku. Tym podziękowaniem niech będzie ta fotorelacja.
Mam nadzieję na spotkanie na granicy..
Czy teraz tak będzie, że Święta Wielkanocne będą jeszcze w zimie, czy to tylko w tym roku pogoda, tak nas testuje w cierpliwości, tego nie wiemy? W tym roku, radość ze Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, przeżywamy w iście zimowym, na swój sposób pełnym piękna krajobrazie. Czekając na wiosnę, czy może nawet wczesne lato, póki, co brniemy w mokrym śniegu, którego sporo spadło w tę Wielkanoc A.D. 2013. Poniżej fotograficzny zapis wieczornego spaceru po Szydłowcu.
Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta. Kościół rozpoczęto budowac w 1493 z fundacji Jakuba Szydłowieckiego jest bogato dekorowany i wyposażony. Do najstarszych zabytków należy ufundowany przez Jakuba Szydłowieckiego póżnogotycki poliptyk złożony jest z 18 obrazów namalowanych farbami temperowymi na deskach.
W środkowej części przedstawia Wniebowzięcie Matki Bożej z apostłami przy pustym grobie oraz wprowadzenie Matki Bożej do nieba. Polipptyk zawiera portret fundatora z małżonką Zofią i trzema córkami. Po bokach przedstawione postacie świętych dziewic: Agnieszki i Katarzyny, Barbary i Doroty. Także sceny Opłakiwania Jezusa i Zmartwychwstania.
Na skrzydłach środkowych zamknietego ołtarza przedstawieni parami święci: Jan Chrzciciel i jan Jałmużnik, Szczepan i Wawrzyniec, Wojciech i Wacław oraz Stanisław i Florian. Na otwartych skrzydłach obrazy Męki Pańskiej. W predelii ( dolnej postawie) Rodzina Maryi oraz tarcze z orłem jagielońskim i herbem Odrowąż. Ołtarz wykonany w warsztatach krakowskich, być może w pracowni Marcina Czarnego (+1509) i jego syna Mikołaja. ( żródło: Danuta Słomińska-Paprocka „Powiat Szydłowiecki w województwie mazowiecki”
Zdjęcia 1 i 2 Jerzy Bogdan Kutkowski, zdjęcie 3 Marek Sokołowski.
2 lutego w uroczystość Ofiarowania Pańskiego ks. abp Wacław Depo odbył ingres do katedry Najświętszej Rodziny w Częstochowie, obejmując tym samym rządy w archidiecezji częstochowskiej. Wśród szydłowieckich pielgrzymów, którzy towarzyszyli mu w tym uroczystym dniu, byli członkowie najbliższej rodziny, przedstawiciele duchowieństwa z ks dziekanem Adamem Radzimirskim, władz samorządowych ze starostą Włodzimierzem Górlickim i burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim. Przybyli przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski i Rady Miasta Krystyna Bednarczyk, przdstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatu, szydłowieckich szkół w tym Liceum im. H. Sienkiewicza i Zespołu Szkół i KOP, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, przedsiębiorstw i wiele innych życzliwych osób.
Wierni zapełnili bazylikę katedralną na długo przed rozpoczęciem uroczystości. Uroczystość pomimo mrozu miała bardzo ciepły emocjonalnie i głęboki wielowymiarowy przebieg. Dla szydłowiaków była to historyczna chwila wyniesienia naszego rodaka na tak odpowiedzialny i ważny w kraju i w katolickim świecie urząd pasterski, który będzie sprawował w bliskości Jasnej Góry! Szczęść Boże!
Wieczorem 14 stycznia o godz. 19 rozpoczęła w murach Szkoły tradycyjna Studniówka, organizowana przez rodziców dla maturzystów, na 100 dni przed maturą! Zabaw trwała do godz. 6 rano 15 stycznia. Zapraszamy do obejrzenia forografii z Balu z dekpracjami w paryskim stylu i pięknie bawiącymi się dziewczętami i chłopcami z klas trzecich szydłowieckiego Liceum im. Henryka Sienkiewicza oraz rodzicami, którzy włączyli się w organizację i zabawę, gośćmi i szacownym Gronem Pedagogicznym: Dyrekcją, Nauczycielami i pracownikami „Sienkiewicza"
W Szydłowcu 27 grudnia odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Zofii Jarzyńskiej. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Wacława Depo, który także wygłosił kazanie.
Wskazał w nim na ważne wydarzenia w życiu Zmarłej, na zalety jej charakteru i ducha. Na 37 lat realizacji z mężem Andrzejem powołania małżeńskiego, owocującego darem życiem dwóch synów.
Przywołał Jej pasję, którą była fotografika, była ona nie tylko zawodem, ale także powołaniem, o czym świadczy zawsze otwarty na ludzkie problemy Zakład na Rynku Wielkim.
Kaznodzieja wspomniał o trudnej walkę z chorobą, była długa droga cierpienia. Dwadzieścia razy śp. Zofia doświadczyła terapeutycznych pobytów w specjalistycznych szpitalach. Zmagała się o życie i miłość, a to zmaganie pomimo przemijania miało sens!
Dojrzewała w łączności z Bogiem do chwili przejścia do Domu Ojca. Doświadczała w ostatnich dwóch latach ciężkiej choroby, wielu przejawów ludzkiej solidarności i pomocy. Wśród tych wspierających osób była pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, lekarze, siostry zakonne kapłani.
Wierzymy - mówił- Ksiądz Biskup, że w godzinie w której dobiegało adwentowe czuwanie Kościoła, z woli Miłosiernego Boga przeszła do Domu Ojca.
Wierzymy – mówił ks bp. Wacław, że Miłosierna Matka, którą czciła, wzięła ją w matczyne objęcia, na wzór jej przyjęcia Bożego Syna.
Więcej w Wiadomości Dom na Skale
W Szydłowcu 6 października odbył się pogrzeb ś.p. Leokadii Depo (1922-2011), jej syn Wacław jest biskupem zamojsko-lubaczowskim i naszym rodakiem. Mszę świętą koncelebrowało pod prxzewodnictwen ks. bpa Wacława 10 biskupów i blisko 300 kapłanów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Żałobny kondukt jakiego Szydłowiec jeszcze nie widział odprowadzał na parafialny cmentarz zmarłą Leokadię Depo. Ceremoniom pogrzebowym przewodniczył syb ś.p. Leokadii ks. bp Wacław Depo.
Pielgrzymkowa grupa 24 wyruszyła 7 sierpnia rano z Rynku Wielkiego, na liczącą 180 km trasę z Szydłowca do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.
Wymarsz grupy poprzedziła msza święta w szydłowieckiej farze konclebrowana pod przewodnictwem ks. kan. Adama Radzimirskiego.
Kazanie wygłosił ks. Andrzej Kania, przewodnik grupy dekanalnej. Drugim duszpasterzem grupy jest ks. Jarosław Banasik, z parafii Narodzenia NMP w Szydłówku.
Grupa 24 liczy blisko 250 pątników z dekanatu szydłowieckiego. Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 13 sierpnia, razem z XXXIII Pielgrzymką Radomską.
/Zdjęcia Paweł Uciński, Marek Sokołowski, Anna Lużyńska/
W dniach od 8 do 17 lipca w Zakopanem-Cyrhli spotkało się ponad 60 osób, aby pod kierunkiem ks. Piotra Turzyńskiego zgłębiać Chrystusowe „Osiem Błogosławieństw". Rozważanie tematu głównego wpisane było w cykl modlitewny i w górskie wędrówki.
Uczestnicy rekolekcji uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim w Sanktuarium na Krzeptówkach. Pielgrzymowali do Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, gdziej mszę św. prymicyjną odprawił ks. Kamil Kowalski.
Uczestnicy rekolekcji wakacyjnych w Cyrhli odwiedzili pustelnie św. Brata Alberta na Kalatówkach. Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, Centum Oazowe w Krościenku, kościół św. Antoniego na Bystrem i Księżówkę.
Uczestnicy mieli także możliwość wysokogórskiej wyprawy na Kasprowy Wierch i Świnicę.
W rekolekcjach uczestniczą małżeństwa i rodziny oraz osoby samotne z Radomia, Stąporkowa, Białaczowa, Jedlińska, Szydłowca i Wolanowa.
Uroczystość Bożego Ciała 23 czerwca 2011 roku, miała w naszym mieście podniosły charakter, była manifestacją wiary w realną obecność Jezusa Eucharystycznego.
Podążając tłumnie od kościoła parafialnego, ulicą Radomską, do Placu Marii Konopnickiej, a następnie ulicami Zamkową, Sowińskiego, Kąpielową do Rynku Wielkiego, uświadomiliśmy sobie kolejny raz, że ludzkie życie jest pielgrzymką wiary za Chrystusem.
Przejdźmy ta drogę jeszcze raz podążając za obiektywem aparatu fotograficznego..
Na Zamku w Szydłowcu 16 czerwca z wielką feta podpisano umowę na realizację projektu kluczowego na odnowę zabytków i obiektów przestrzeni publicznej w Szydłowcu , poprawę funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza. Na dokumencie swe podpisy złożyli: Leszek Ruszczyk członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński oraz skarbnik gminy Iwona Czarnota.
Moment ten wystrzałem z armaty obwieścili światu członkowie bractwa rycerskiego „Falco".
W czasie uroczystości ks. kan. Adam Radzimirski otrzymał medal „Pro Mazovi” oraz tytuł i medal „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szydłowiec".
12 czerwca 2011 roku spotkaliśmy się o godz. 18 w szydłowieckiej farze, aby podziękować za dar kapłaństwa naszego proboszcza ks. kan. Adama i prosić Boga o potrzebne łaski, w jego kapłańskim życiu i powołaniu.
ks. Adam Radzimirski święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Piotra Gołębiowskiego 12-go czerwca 1971 roku. Od 1992 roku pełni urząd proboszcza rzymskokatolickiej parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.
Na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, 4 czerwca metropolita częstochowski ks. arcb. Stanisław Nowak przewodniczył koncelebrowanej mszy świętej, w 20 rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Radomiu.
Kazanie wygłosił łaciński metropolita Lwowa ks. arcybp Mieczysław Mokrzycki. Mówił: Jan Paweł II będąc Pasterzem Kościoła powszechnego nadal był Ojcem Ojczyzny, światłem, ozdobą Polski i jej obrońcą".
W dziękczynieniu wzięło udział ponad 100 kapłanów i około tysiąca wiernych.
Dzień Samorządu, był okazją do spotkania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, z licznymi przedstawicielami gmin, miast i powiatów.
Wśród grona działaczy samorządowych w spotkaniu z prezydentem B. Komorowskim, uczestniczył także przedstawiciel szydłowieckiego samorządu p;owiatowego, przewodniczący rady Powiatu Marek Sokołowski.
Więcej na: http://domnaskale.net.pl/admin/article/article/2318/
Wspólnota parafialna św. Zygmunta w Szydłowcu, przeżywała 2 maja radość z beatyfikacji bł. Jana Pawła II i doroczny odpust św. Zygmunta. W tym dniu była z nami ekipa techniczna z TV Trwam wraz z o. Grzegorzem Mojem CSsR. Przybyli członkowie kół Radia Maryja, duchowo uczestniczyli radiosłuchacze i telewidzowie łączacy się z nami za pośrednictwem tych katolickich mediów.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. infułat Stanisław Pindera. Liturgię uświetniła bogata oprawa liturgiczna i muzyczna. Więcej w dziale Wiadomości.
W Warszawie tysiące ludzi zgromadziły się niedzielę 10 kwietnia pod Pałacem Prezydenckim, aby pomodlić się za poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, szczególnie prezydenta RP Lecha Kaczyńskieg. Płonęły, składano przy portretach Prezydenta kwiaty. Wytwarzała się atmosfera wspólnoty pamięci.
Były to obchody nieoficjalne, mające charakter demonstracji obywatelskich.
W czasie tych manifestacji dwukrotnie przemawiał Jarosław Kaczyńki. Pierwszy raz około godz 17 a drugi raz w czasie Apelu pamięci o godz. 21.
29 marca w toruńskiej siedzibie Radia Maryja z ojcami redemptorystami spotkał się proboszcz parafii św. Zygmunta kanonik Adam Radzimirski, aby omówić sprawy dotyczące planowanej na 2 maja transmisji z Szydłowca. W rozmowie z o. Grzegorzem Mojem, poczynione zostały konieczne ustalenia i omówiony scenariusz transmisji radiowej z uroczystości odpustowej.
W spotkaniu wzięli udział także o. Marian Sojka i o. Zdzisław Klafka, a także Marek Sokołowski towarzyszący ks. dziekanowi A. Radzimirskiemu w podróży do Torunia.
Radomscy piekarze 13 marca świętowali jubileusz 250 lecia potwierdzenia Statutów Cechowych przez króla Augusta III Sasa. Uroczystość zbiegła się z z obchodzonym w tych dniach świętem patronalnym związanym ze wspomnieniem św. Klemensa Hofbauera ( Dworzaka), patrona piekarzy, apostoła Warszawy i misjonarza Wiednia.
W jubileuszowej Eucharystii koncelebrowanej w radomskiej farze św. Jana - przez ks. bp. Henryka Tomasika i kapelana rzemiosła ks. Andrzeja Zarzyckiego, wzięli udział przedstawiciele władz Miasta Radomia, Izby Rzemiosła i władz Cechów z Szydłowca, Radomia, Białobrzeg i Zwolenia.
120 tegorocznych maturzystów z pięciu klas trzecich, bawiło się wczoraj na organizowanym sto dni przed maturą, balu studniówkowym w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.
Tradycyjny Polonez zatańczono w 4 turach, w sali gimnastycznej przystrojonej własnoręcznie przez uczniów klas trzecich. Wspólne tańce, parkietowe szaleństwa przy muzyce wykonywanej przez zespół „Mediu” trwały niezmordowanie do godz. 5 nad ranem.
Kulminacyjnym punktem obchodów w Wąchocku 148 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, była msza święta w prastarym opactwie cysterskim, sanktuarium pamięci narodowej.
Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na mogile powstańczej, zaś po uroczystej sumie w MGOK zaprezentowany został program artystyczny. Obchody zakończyło spotkanie przy grochówce, w miejscowej Szkole Podstawowej.
W restauracji hotelu Oleńka w miescowości Barak, około 120 uczniów z klas maturalnych bawiło się na tradycyjnej studniówce, balu organizowanym na 100 dni przed egzaminem dojrzałości.
Przybyłych na bal powitała dyrektor Zespołu Szkół im. KOP Maria Małgorzata Michajłow.
W części oficjalnej związanej z otwarciem balu i tradycyjnym Polonezie otwierającym studniówkowa zabawę uczestniczyli rodzice i przedstawiciele samorządu powiatowego. Życzenia udanej zabawy studniówkowej życzył młodzieży przewodniczący rady Powiatu Marek Sokołowski wespół z wicestarostą Romanem Woźniakiem i naczelnikiem wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Joanna Strzelecką.
W Szydłowcu w piątek 21 stycznia rozpoczęły się centralne obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Rozpoczęto zbiórką pocztów, sztandarowych, kombatantów, strzelców, harcerzy, uczniów szkół i uczestników uroczystości na Rynku Wielkim. Przemówienie wygłosił burmistrz Szydłowca. Następnie w kościele św. Zygmunta ks. proboszcz Adam Radzimirski odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny i jej obrońców z 1863 roku. Wiązanki kwiatów - delegacje złożyły na płycie pamiątkowej ks. kanonika Aleksandra Malanowicza, na grobach poległych powstańców na cmentarzu parafialnym i przy figurce na zbiegu ul Kąpielowej i Gabriela Narutowicza.
Uroczystości uświetniła Miejska Orkiestra Dęta.
Na szydłowieckim Zamku Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwił” przedstawił spektakl dla uczestników obchodów pt. Młodzi i Gniewni".
Domowy Kościół w diecezji radomskiej skupia w 102 kręgach blisko 500 rodzin, które realizują program formacyjny i rekolekcyjny wypracowany w oparciu o zasady łączące w sobie charyzmat Ruchu-Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).
2 stycznia w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym spotkali sie animatorzy róźnych stopni tzw pary animatorskie, łącznikowe, rejonowe, aby wraz z parą diecezjalna Anną i markiem Kwiatkowskimi i parą filialną Ewą i Tomaszem Czyżem spotkać się na Eucharystii i opłatku, celem formacji i pogłębienia duchowego. Gościem spotkania rodzin był ks. bp Stefan Siczek.
Bp Józef Guzdek odbył ingres do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
W homili powiedział- Podejmuję to wezwanie, bo wierzę, że jestem Chrystusowi potrzebny właśnie w tym miejscu, pośród ludzi w mundurach i ich rodzin. Ufam, że nie zostawi mnie samego.
W uroczystości oprócz członków Episkopatu Polski wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele. Generałowie, oficerowie i żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, liczni duchowni oraz wierni świeccy.
23 listopada został przekazany do użytku nowoczesny budynek, który będzie służył świętokrzyskim policjantom i funkcjonariuszom Straży Granicznej. W przekazanie nowej siedziby, uczestniczyli przedstwieciel Ministra Spraw Wewenętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji, komendant Główny Straży Granicznej, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa, Prezydent Kielc. Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Świętokrzyskiej Policji i Nadwiślańskiego Oddziału SG, w uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele powiatu szydłowieckiego.
/fot. M. Sokołowski , Piotr Niemiec/
W ramach rządowego programu Radosna Szkoła - kraina sprawności i zdrowia, na zlecenia Urzędu Miejskiego w Szydłowcu, firma Comes Sokołowscy Sp. J. wybudowała dwa place zabaw. 11.111010 uroczyście otworzony został z udziałem Minister Zdrowia Ewy Kopacz plac zabaw przy PSP Jan III Sobieskiego, zaś 16.11.2010 z udziałem Wicewojewody Dariusza Piątka przy ZS im Jana Pawła II. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Ten dzień z pewnością trwale zapisze się w historii szydłowieckiej Jedynki, czyli Zespołu Szkół im Jana III Sobieskiego, a także Spółki COMES. Po raz pierwszy rodzima firma, znana w całej Polsce, mogła wykonać plac zabaw dla szydłowieckich dzieci, w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła". Gośćmi honorowymi podczas otwarcia obiektu były: minister Zdrowia Ewa Kopacz i radca Ministerstwa Edukacji Narodowej Czesława Kunkiewicz-Waligóra.
11 listopada 2010 roku po miejskich uroczystościach Święta Niepodległości burmistrz Andrzej Jarzyński, zaprosił tak honorowych gości na otwarcie placu zabaw, który został wybudowany przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego.
Zbiórką jednostek OSP przed strażnicą w Woli Korzeniowej i mszą polową celebrowaną przez ks. kapelana Adama Radzimirskiego, rozpoczęły się 13 listopada uroczystości przekazania strażakom z OSP Wola Korzeniowa, średniego samochodu gaśniczego Renault.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i złożeniu meldunku rozpoczęły się oficjalne uroczystości przekazania samochodu.
Fara św. Zygmunta Szydłowiecm Msze świętą celebrował ks. kan. Adam Radzimirski.
Kazanie wygłosił ks. Andrzej Kania. We mszy świętej uczestniczyła Minister Zdrowia Ewa Kopacz. Władze samorządowe Miasta i Powiatu, liczne poczty sztandarowe, delegacje i reprezentacje wielu środowisk. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta.
Po mszy św. w kościele farnym, uczestnicy uroczystości przeszli na Skwer Marszłaka Józefa Piłsudskiego.
Przemówienia wygłosili: przewodniczący Marek Zdziech i burmistrz Andrzej Jarzyński. Modlitwę za obrońców Ojczyzny poprowadził ks. Dariusz Maciejczyk.
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Sceniczna improwizacja pn. Jam Session, miała miejsce do późnych godzin po północy w Pubie Jerycho 6 listopada. Każdy, któremu w duszy grała muzyka mógł włączyć się do wspólnego muzykowania. Spontaniczne vocale w rodzaju „na telebimie antena, to jest właśnie szydłowiecka scena", czy muzyczne akcenty regge, rock, punk czasami bawiły a niekiedy elektryzowały słuchaczy jamowego spektaklu. Impreza niecodzienna w naszym mieście, przyciągnęła dzieci, młodzież, starszych, a nawet tych, których na co dzień widzimy w innej roli.
Uroczystość odbyła się w 6 rocznicę objęcia diecezji wojskowej przez ks.bp. Tadeusza Płoskiego. W dzień Jego Imienin. Popiersie w katedrze polowej poświęcił prymas senior kard. Józef Glemp.
Biskup Polowy Wojka Polskiego gen. dyw. prof. Tadeusz Płoski zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Dziś w Sadku, o godz. 11 odbyła się krótka patriotyczna uroczystość ku czci pomordowanych mieszkańców tej miejscowości i żołnierzy Września 1939.
Rozpoczęto modlitwą. Msza Świętę w kościele parafialnym celebrował wicedziekan ks. proboszcz Zenon Ociesa,. Wzięli w niej udział Maria Korba, córka zamordowanego Jan Bąka i jej rodzina. Przybyli mieszkańcy Sadku, burmistrz Andrzej Jarzyński, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski, poczet sztandarowy i kombatanci. Przybyli również funkconariusze SG z Kielc.