Tagi:

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Między Zmartwychwstania Pańskim a Jego ponownym przyjściem biegną drogi naszego życia. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, wciąż na nowo obwieszcza światu radosną wieść, Jezus, który umarł na krzyżu - żyje. W procesji rezurekcyjnej w Szydłowcu, wśród śpiewów i bicia dzwonów, przy muzycznej oprawie Miejskiej Orkiestra Dętej, wierni wyszli rankiem na Rynek, aby głosić właśnie tę prawdę wiary: Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwe Zmartwychwstał. Po procesji koncelebrowana była Msza święta rezurekcyjna. Jedną z jej intencji podyktowała wdzięczność, z lata posługi kapelmistrzowskiej Pana Henryka Kapturskiego i wkład Miejskiej Orkiestry Dętej, w uświetnienie wielu religijnych uroczystości.

Wielkanoc jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele. Obchodzili je już Apostołowie. W tym samym czasie, kiedy Żydzi obchodzili Paschę, gdyż zmartwychwstanie Jezusa dokonało się w dzień po żydowskim święcie Paschy. Obchodzonym przez Izraelitów na pamiątkę wybawienia ich z niewoli egipskiej. W tym czasie przypadła także śmierć Pana Jezusa i Jego zmartwychwstanie jako tajemnica naszego odkupienia, wybawienia z niewoli szatana i wprowadzenia do ziemi obiecanej, do niebieskiego Ojca. Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę, dlatego chrześcijanie już od wieku II pierwszą niedzielę po pełni wiosennej zaczęli obchodzić jako Wielkanoc. Tak też uchwalił sobór w Nicei w 325 roku, dodając, że za pełnię wiosenną uważa się tę, która wypada po wiosennym zrównaniu dnia z nocą, czyli po 21 marca. W Zmartwychwstaniu Pańskim spotykają się początek i koniec, przeszłość i przyszłość, bo Jezus, Baranek umęczony na Krzyżu, umarł i żyje!


Tagi: ,

Wielki Piątek - Liturgia na cześć Męki Pańskiej

Liturgia wielkopiątkowa, to rozważanie biblijnego opisu męki Pańskiej, adorowanie i uczczenie Krzyża świętego. Liturgia akcentuje bardziej chwałę odkupienia przez krzyż niż poniżenie przez mękę. Śmierć Chrystusa, będąc najwyższym aktem miłości do Boga Ojca i do ludzi, była zwycięstwem Chrystusa. Tym bardziej, że została opromieniona blaskiem Zmartwychwstania.

Po liturgii Słowa, w czasie której odczytywane są teksty Pisma Świętego przepowiadające i opisujące mękę Pańską oraz po krótkiej homilii kierowane są do Boga wezwania modlitewne. Do ołtarza przynosi się zasłonięty Krzyż. Ministranci niosą przy nim zapalone świece. Kapłan, stojąc przed ołtarzem, bierze Krzyż, odsłania jego górną część i podnosząc go śpiewa wezwanie: Oto drzewo Krzyża. Po trzykrotnym odsłonięciu fragmentu Krzyża i wyśpiewaniu wezwania, następuje ucałowanie Krzyża przez kapłanów i wiernych. Garnąc się do oddania pokłonu Jezusowi, który zawisł na krzyżu dla zbawienia naszego, wierni całują krzyż z nadzieją i ufnością Chrystusowi, że rozpali na nowo w nich żar wiary i miłości. Moc Jego męki i śmierci jest bowiem nieskończenie większa niż ludzka słabość i grzech. Liturgię Wielkopiątkową dopełnia rozdzielenie Komunii świętej konsekrowanej w czasie Liturgii Wieczerzy Pańskiej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu, w którym będzie adorowany aż do Wigilii Paschalnej i poranka Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W szydłowieckiej farze wielkopiątkowej Liturgii przewodniczył ks. Paweł Górowski.


Tagi: ,

Rowerowy Rajd Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej!

W sobotę pomimo "kiepskiej " i zmiennej pogody, rowerzyści z Szydłowca wyruszyli z Rynku Wielkiego na rajd rowerowy, rozpoczynając tym samym cykl letnich eskapad. Pierwszy przystanek był w Chlewiskach. Tu zwiedzano Muzeum Techniki. Przewodnikiem był panem Zbigniew, który podzielił się swoją wiedzą o tym zabytkowym obiekcie. W Chlewiskach rowerzystów spotkała jeszcze miła niespodzianka ..., zlot fanów i użytkowników samochodów marki Volkswagen (WAG).

Następny etap to miejsca szczególne, jak powiedział Andrzej Jarzyński prezes Wspólnoty Szydłowieckiej, organizującej Rajd: "Miejsca ,które są kamieniami patriotyzmu i pomnikami polskości oraz wielkiej miłości ludzi do Ojczyzny. Skłoby - cmentarz , Stefanków - pomnik i krzyż, Stefanków - pomnik powstańczy, upamiętniający miejsce bitwy z 1863 roku.

W tych szczególnych miejscach uczestnicy zapalili znicze, w chwili skupienia i refleksji wysłuchali informacji o wydarzeniach z naszej historii. Pomimo deszczu i wiatru - myślę że było super a przebijające się słońce było też nagrodą i dodatkiem do fajnej jazdy" - powiedział A. Jarzyński. Organizatorzy zapewniają, że będą następne rowerowe wycieczki po Ziemi Szydłowieckiej i już dziś na nie miło zapraszają, zachęcając do turystyki rowerem po naszej małej ojczyźnie.


Uroczyste obchody 75 rocznicy Bitwy pod Barakiem

Apel z ceremoniałem wojskowym przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im Korpusu Ochrony Pogranicza. Odbył się z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Orkiestry Reprezentacyjnej SG. Żołnierzy Września 1939 uczczono potrójną salwą honorową i polecano Bogu w modlitwie, którą poprowadzili ks. ppłk SG Ryszard Preuss. Modlitwę o pokój na świecie odmówił ks. dziekan Adam Radzimirski. Delegacje kombatantów, weteranów, Straży Granicznej, Powiatu Szydłowieckiego i Gminy Szydłowiec złożyły wieńce pod pomnikiem poległych Żołnierzy.

W drugim dniu uroczystości rano 8 września, w czasie Święta Patronalnego Zespołu Szkól im. KOP, w obecności zastępcy Komendanta Głównego gen. bryg. Jacka Bajgera, na placu apelowym Szkoły został odsłonięty i poświęcony Pomnik ku czci żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Umieszczono na nim napis „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza. Obrońcom Polskich Granic 1924-1939”. Pomnik zaprojektował szydłowiecki artysta Jarosław Pajek. Fundatorem Obelisku jest Powiat Szydłowiecki.

Starosta Włodzimierz Górlicki w okolicznościowym przemówieniu wyraził radość, że pomnik "Patrona Szkoły" stanął na placu apelowym Zespołu Szkół im. KOP. „Myślę, że wybór tego miejsca jest najwłaściwszy” – mówił Starosta. Szkoła realizuje program kształcenia kandydatów do służby w Straży Granicznej. W podstawie pomnika umieszczona została ziemia z pól bitewnych i mogił żołnierskich. Pomnik odsłonili: Włodzimierz Górlicki - starosta szydłowiecki, Marek Sokołowski – przewodniczącego Rady Powiatu w Szydłowcu oraz Maria Rubas – wiceprezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Ksiądz prałat płk Zbigniew Kępa, delegat Biskup Polowego odmówił okolicznościową modlitwę i poświęcił pomnik. W ceremonii poświęcenia uczestniczyli także: ks. dziekan A. Radzimirski i ks. ppłk SG Ryszard Preuss kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Delegację Straży Granicznej, Weteranów, Powiatu Szydłowieckiego i Miasta Szydłowca z burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim złożyły wiązanki kwiatów.


Modlitwa za pomordowanych w Stefankowie i Skłobach.

W kościele parafialnym NSJ w Nadolnej ks. Marian Dybalski 4 kwietnia modlił się w czasie mszy świętej, za 77 mieszkańców Stefankowa, zamordowanych przed 73 laty przez niemieckich okupantów. Po mszy świętej przy pomniku w Centrum miejscowości władze Gminy Chlewiska złożyły kwiaty. W uroczystości wzięło udział kilkanaście osób. Na pomniku uwidoczniono 70 nazwisk zamordowanych mieszkańców. Kolejna Eucharystia, odprawiona będzie 11 kwietnia, o godz. 18, za 246 pomordowanych mężczyzn ze wsi Skłoby. Po tej uroczystości wiązanki kwiatów złożone zostaną pod pomnikiem, w rzucowskim lesie.

Uroczyste upamiętnienie tak licznych ofiar, zapisanych na kartach polskiej martyrologii ma miejsce raz na 5 lat. Ostatnio w 2010 roku.

Nota historyczna. Stefanków. 30 marca 1940 roku w ramach operacji przeciw oddziałowi majora Hubala, Niemcy natknęli się na niewielki oddział polskich żołnierzy na wschód od Stefankowa. Polscy żołnierze ostrzeliwując się przeszli do odwrotu przechodząc przez wieś, co stało się pretekstem do aresztowania 77 mężczyzn ze Stefankowa przez żandarmerię niemiecką z Szydłowca. Niemcy przewieźli ich do Chlewiska, a potem do Szydłowca gdzie w ratuszu rozpoczęli przesłuchania wymuszane torturami. Dnia 4 kwietnia 70 uwięzionych zostało rozstrzelanych na podradomskim Firleju.


Komunikat Starosty dotyczący bezrobocia w powiecie szydłowieckim

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego pojawił się komunikat starosty Włodzimierza Górlickiego, poświęcony problematyce bezrobocia. Brak pracy dotyka boleśnie naszą społeczność od wielu już lat. Ostatnio niestety znów powiększyła się liczba tych, którzy pracy nie mają, pracują jedynie dorywczo albo pracują na tzw umowach śmieciowych bądź jak to się popularnie określa na "czarno".

Komunikat Starosty jest może znakiem, który wiosny nie czyni ale może zapowiada szansę na to, że los osób bezrobotnych w końcu znajdzie odpowiednie potraktowanie, nie tylko w lokalnym środowisku ale także na forum krajowych instytucji i ministerstw. Z uwagi na ważność poruszanych kwestii, przytaczamy go w całości:

KOMUNIKAT STAROSTY SZYDŁOWIECKIEGO z dnia 4 marca 2013 roku


Tagi: , ,

Ostatnia audiencja ogólna z Benedyktem XVI - 27.02.2013 r.

Podczas swej ostatniej audiencji ogólnej 27 lutego w Watykanie Benedykt XVI na zakończenie swej niemal 8-letniej posługi na Stolicy Piotrowej, podziękował w katechezie Bogu i ludziom za otrzymane dary i ludzką życzliwość. Zapewnił, iż będzie nadal towarzyszył Kościołowi swoją modlitwą i refleksją. Poprosił o modlitwę za siebie oraz kardynałów, którzy wybiorą jego następcę. Siebie i Kościół powierzył Maryi, Matce Boga i Kościoła. Na Placu św. Piotra ustępującego papieża żegnało ok. 200 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków. Na Plac św. Piotra i w jego okolicach powiewały flagi różnych państw. Zgromadzeni entuzjastycznie witali Papieża, przejeżdżającego między sektorami, który pozdrawiał ich i błogosławił. Co chwila rozlegały się okrzyki: „Benedetto!” Wokół papieskiego tronu zasiadła liczna grupa kardynałów i biskupów. Poniżej pełny tekst przemówienia Ojca Świętego Benedykta XVI.

Czcigodni Bracia w Biskupstwie i Kapłaństwie Dostojni przedstawiciele władz! Drodzy bracia i siostry!

Dziękuję wam, że przybyliście tak licznie na tę moją ostatnią audiencję ogólną. Z serca dziękuję! Jestem naprawdę wzruszony! I widzę, że Kościół żyje! Myślę, że powinniśmy również podziękować Stwórcy za piękna pogodę, jaką nam podarowuje teraz, kiedy jest jeszcze zima.