Radom: wierni modlili się o beatyfikację bp. Piotra Gołębiowskiego

W 30 rocznice śmierci wierni modlili się o beatyfikację sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. Mszę świętą w kościele katedralnym w Radomiu celebrował 2 listopada biskup-senior Edward Materski.

Witając wiernych bp Materski powiedział, że bp Gołębiowski był gorliwym, świątobliwym pasterzem. Przypomniał, że ówczesne władze PRL do końca jego życia nie uznały biskupa Piotra Gołębiowskiego ordynariuszem i w rozmaity sposób utrudniały mu działalność. Obecnie w Rzymie trwa proces beatyfikacyjny biskupa. - Potrzeba dużo naszej modlitwy. Dziś, w trzydziestą rocznicę jego śmierci, prosimy o to, aby Sługa Boży, nasz rodak i nasz pasterz został wyniesiony do chwały ołtarzy - mówił bp Materski.

W homilii pierwszy biskup radomski zachęcał wiernych, aby trwali w modlitwie o wyniesienie biskupa Piotra na ołtarze. Mówił, że był człowiekiem gorliwej modlitwy i odważnego działania. - Wiele w życiu przecierpiał - powiedział bp Materski. Przypomniał, że biskup Henryk Tomasik będzie w najbliższą sobotę odprawiał Mszę Świętą w katedrze sandomierskiej, gdzie pochowany jest biskup Piotr Gołębiowski. - Łączmy się z modlitwą naszego Pasterza. Kto może, niech swoją obecnością przy relikwiach potwierdzi pragnienie naszych serc, by sługa Boży biskup Piotr Gołębiowski został wyniesiony do chwały ołtarzy - powiedział bp Materski.


„Albo Park Niepodległości albo Park im. Lecha Kaczyńskiego”

W niedalekiej przeszłości szydłowiecki Park Niepodległości był obiektem sporu miedzy mieszkańcami a urzędnikami. W głównej mierze podłożem tego sporu była jego estetyka i przelatujące nad głowami ptaki, spuszczające na głowy przechodniów swój zasobnik... To już oczywiście dawno za nami. Podczas minionej Sesji Rady Miejskiej, Park Niepodległości stał się ponownie obiektem sporu. Tym razem sporu radnych RM, dotyczącego projektu uchwały zmieniającej nazwę Parku Niepodległości na... O tym już sami radni, którzy dyskutowali podczas minionej Sesji Rady Miejskiej.

Marek Plewa: – Jeżeli chodzi o uzasadnienie do uchwały, my nie wiemy czy Prezydent był rzeczywiście działaczem niepodległościowym, który walczył z komunizmem. A skoro tak to dziwne jest, że tego typu odniesienia w jego pracy są stosowane. Poza tym wszyscy wiemy, że był przeciwnikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do Unii, z której dobrodziejstw dzisiaj korzystamy. Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że Park o którym mowa ma już swoją nazwę „Park Niepodległości”. Jest propozycja aby Park nazywał się Parkiem Niepodległości im. Lecha Kaczyńskiego. Uważam, że to jest jakieś nieporozumienie, ponieważ w tej sytuacji moglibyśmy każdą ulicę w Szydłowcu nazwać takim imieniem. Np. ul. Radomska im. Lecha Kaczyńskiego czy ul. Kościuszki im. Lecha Kaczyńskiego. Nie można dwoma nazwami nazywać jednego i tego samego miejsca. Wydaje mi się, że jest to ośmieszające nazywanie w ten sposób tego miejsca. Albo Park Niepodległości albo Park im. Lecha Kaczyńskiego.

Leszek Jakubowski: - Ja mam takie pytanie do burmistrza. Kto jest inicjatorem projektów uchwał, ponieważ nie podpisał się nikt pod uzasadnieniem do projektu, o którym dyskutujemy? Mamy jedynie parafkę radcy prawnego, natomiast autor tego projektu nie podpisał się. Chciałbym wobec tego znać autora tej uchwały. Ponadto znane mi są fakty jakoby inspiracją do tego projektu uchwały był wniosek 30 mieszkańców osiedla „Wschód”, złożony przez tych mieszkańców w biurze Rady Miejskiej w maju. Ci mieszkańcy optowali za nadaniem jednej z ulic w centrum miasta nazwy im. Lecha Kaczyńskiego. Wobec powyższego czy autorem tego projektu był ktoś inny, bo mieszkańcy zupełnie o co innego wnioskowali, niż temat dzisiejszej dyskusji. Ponadto uważam, że Park Niepodległości zakorzenił się w świadomości mieszkańców jako właśnie synonim niepodległości. Na jego terenie posadzony został Dąb Katyński jest także obelisk poświęcony ofiarom Katynia. Nie zdziwiłbym się jeżeli mieszkańcy, czy grupa radnych nazwała by ten Park imieniem Ofiar Katynia czy Parkiem Katyńskim. Poniekąd uważam jednak, że musimy się głęboko zastanowić czy podjąć tę uchwałę.


Przywrócona komunikacja Szydłowiec-Majdów

Ruszyła regularna komunikacja osobowa na linii Szydłowiec – Majdów – Łazy – Ciechostowice. Zezwolenie na prowadzenie przewozów zostało wydane do 2015 roku. 27 października Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński wydał zezwolenie komunikacyjne na wykonywanie regularnych przewozów dla przedsiębiorcy z Bliżyna. Mieszkańcy Majdowa, Ciechostowic i Łazów będą mogli dotrzeć do szydłowieckich instytucji, a uczniowie do szkół.

Odkąd PPKS Starachowice, a później kolejny przewoźnicy zrezygnowali z prowadzenia tej linii, czyli od końca sierpnia br., mieszkańcy tych trzech miejscowości, nie dysponujący samochodami prywatnymi, byli odizolowani od Szydłowca. Najbardziej brak połączenia odczuli uczniowie, dojeżdżający do szydłowieckich zespołów szkół ponadgimnazjalnych.


Szydłowieckie sreberka

Szydłowieckie sreberka Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu zdobyły srebrny medal w finałach wojewódzkich Orlika o Puchar premiera Donalda Tuska. Uczennice PSP Nr 1 im. Jana III Sobieskiego, zrzeszone w Uczniowskim Klubie Sportowym „Korona” zajęły drugie miejsce w finałach województwa mazowieckiego. Wcześniej dziewczęta rywalizowały z zespołami, zgłoszonymi przez szkoły i UKS-y z terenu miasta i gminy Szydłowiec iw ramach eliminacji gminnych w kategoriach dziewcząt i chłopców od 10 do 11 lat.

Po przejściu pierwszego etapu zawodniczki UKS Korona wzięły udział w eliminacjach wojewódzkich, które rozegrano 2-etapowo. Zwycięskie zespoły I etapu utworzyły dwie grupy po trzy zespoły. Mecze rozegrano systemem „każdy z każdym” . W finale wojewódzkim nasze dziewczęta zajęły drugie miejsce, zdobywając srebrny medal.