Tagi: ,

Poparcie dla życia

Politycy powinni zauważyć, że w Polsce rośnie społeczne poparcie dla ochrony życia - powiedział KAI Mariusz Dzierżawski. Znany działacz antyaborcyjny skomentował w ten sposób wczorajsze głosowanie w Sejmie, w którym posłowie skierowali do prac w komisjach obywatelski projekt o całkowitej ochronie życia. Podpisało się pod nim 600 tys. osób. Z ramienia Komisji Inicjatywy Ustawodawczej projekt referował Dzierżawski podczas wczorajszych obrad Sejmu.

Dzierżawski z satysfakcją podkreślił, że posłowie wyraźną większością odrzucili wniosek SLD, który postulował odrzucenie projektu obywatelskiego już w pierwszym czytaniu.

Dynamika społeczna jest dobra dla realizacji inicjatywy chroniącej nienarodzonych, poparcie dla ochrony życia w Polsce rośnie - podkreślił Dzierżawski. Zapowiedział kolejne akcje, które mają doprowadzić do wzrostu tego poparcia. Posłowie przekonają się, że coraz więcej wyborców jest za ochroną życia - aż 65 proc., jak wykazują badania pracowni IQS Quant.

Mariusz Dzierżawski zapowiedział dalsze działania na rzecz nienarodzonych. - Będziemy cały czas pracowali o umocnienie trendu poparcia przez opinię publiczną dla ochrony życia. Zorganizowaliśmy kilka marszów dla życia i rodziny, które przetoczyły się przez całą Polskę i zostawiły z pewnością ślad w świadomości społecznej.

Inną formą oddziaływania na opinię publiczną to wystawy "Wybierz życie". W ostatnich latach była ona eksponowana w około 120 miejscach. - Teraz będzie pokazywana w bardzo dobrych punktach, więc spodziewamy się, że dotrze do bardzo licznych odbiorców. Najważniejsze z tych miejsc to Jasna Góra, ekspozycję będzie mogło tam zobaczyć kilka milionów pielgrzymów - powiedział Dzierżawski.

Znany działacz pro-life zapowiedział też, że osoby zaangażowane w inicjatywę obywatelską będą informowali społeczeństwo jak głosowali posłowie – członkowie poszczególnych partii. – Może się zdarzyć, że posłowie w komisjach będą niechętnie zajmować się projektem, że staną się one swoistą "zamrażarką". - Dlatego postaramy się żeby wyborcy w okręgach wyborczych przepytywali posłów jaki jest ich stosunek do projektu obywatelskiego i ochrony życia od poczęcia - stwierdził Dzierżawski.

Obywatelski projekt o całkowitej ochronie życia poczętego decyzją większości został dziś skierowany do komisji podczas 95. posiedzenia Sejmu. Pod projektem podpisało się 600 tys. obywateli. Za skierowaniem projektu do komisji głosowało 261 posłów, przeciw było 155, jedna osoba wstrzymała się od głosu. W praktyce oznacza to, że projekt będzie teraz omawiany w komisjach polityki społecznej, rodziny i zdrowia. Sprawozdanie z prac tych zespołów ma być gotowe do 1 września 2011 r.

Podczas wczorajszej debaty nad projektem kluby PiS, PSL, PJN zapowiedziały, że poprą skierowanie projektu do komisji sejmowych, SLD było za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Klub PO nie zajął jednoznacznego stanowiska – jego członkowie głosowali zgodnie z własnym sumieniem.

W myśl nowelizacji projektu obywatelskiego życie ludzkie ma być chronione bezwyjątkowo – także gdy ciąża zagraża zdrowiu matki, gdy płód jest uszkodzony lub chory, gdy ciąża jest skutkiem czynu zabronionego.


Dodaj Komentarz