Triduum Paschalne. Wielki Czwartek

Święte Triduum Paschalne to trzy dni uroczystości paschalnych, które w liturgii Kościoła są obchodzone, jako jeden dzień. W tych trzech dniach celebrowane jest misterium: wywyższenia Jezusa i Jego przejścia z tego świata do Ojca. Dziś w Wielki Czwartek katolicy wspominamy ostatnią wieczerzę, kiedy to Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, i kiedy to na znak pokory i służby umył swoim uczniom nogi.

W pierwszym czytaniu mszalnym Liturgii Wieczerzy Pańskiej, zaczerpnietym z Księgi Wyjścia czytany jest opis Paschy żydowskiej, kiedy to w w Egipcie, w rodzinach narodu wybranego spożywano baranka paschalnego. Spożywano w pośpiechu jego mięso pieczone w ogniu, chleb niekwaszony i gorzkie zioła. Krwią baranka kropiono dla ocalenia od śmierci odrzwia domów.

W drugim czytania z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian opis ustanowienia Eucharystii, kiedy to „Pan Jezus tej nocy, kiedy był wydany wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to moja pamiątkę. Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańska głosicie, aż przyjdzie.”